fbpx

Vitamīni un uztura bagātinātāji: Kā tie ietekmē sievietes auglību?

Published by Inguna on

Kā vitamīni un uztura bagātinātāji ietekmē auglību? Embrionālajā periodā olšūna, kas ir sievišķīgākā un lielākā sievietes ķermeņa šūna, sāk radīt embrijus. Tāpēc olas izdzīvo visu, kas jāpārdzīvo mammai. “Viss, kas nonāk mūsu organismā, ļoti tieši ietekmē olšūnu veselību,” stāsta ginekoloģe Gita Rutasa. “Cigarešu dūmi, lietotas narkotikas, piesārņots pilsētas gaiss, sēdošs darbs, kaitīgo plastmasu lietošana ikdienā, alkohols un viss pārējais, kas nonāk mūsu organismā, ļoti tieši ietekmē olšūnu veselību.” Viņiem arī nepieciešama īpaša uzmanība un vitamīni, lai nodrošinātu, ka viņu olšūnas būtu pēc iespējas veselīgākas.

Folikuli, kas ir īpaši veidojumi katras sievietes olnīcās, veido pirmos dzimumzīmes, kad meitene vēl atrodas mātes puncī vai sešpadsmitajā grūtniecības nedēļā. Katrai mātītei embrija periodā ir aptuveni septiņi miljoni folikulu, bet pubertātes sākumā tikai 300 000 folikulu. Veselai sievietei ir daudz olšūnu krājumu, un menopauzes sākums nenozīmē, ka tie ir izsmelti. Olnīcas ir tikai mērķa orgāns, kas seko augstāko centru norādījumiem šajā procesā, ko pārvalda ļoti izsmalcināts un niansēts mehānisms.

Sievietes bioloģiskais cikls

Katra menstruālā cikla laikā sāk nobriest vairāki folikuli, bet tikai viena dominējošā olšūna pilnībā nogatavojas un nonāk vēdera dobumā. Olšūna iziet caur olvadu un nonāk saskarē ar spermu. Olšūnai jābūt kvalitatīvai un ar pareizu ģenētisko kodu, un olvadam jābūt pārklātam ar burvīgām skropstām, kas kustas tāpat kā mazie augi un ved olšūnu uz spermas un olšūnas savienojumu. Tas ir viens no svarīgākajiem un ievērojamākajiem procesiem sievietes ķermenī. Olnīcas parasti strādā pa pāriem, pa vienam mēnesim, taču viena no tām varētu būt aktīvāka un uzņemties vadību. Ir gadījumi, kad abas olnīcas nobriest gar folikulu un brīnumainā kārtā tiek apaugļotas, kā rezultātā rodas dvīņu grūtniecība ar diviem atsevišķiem zīdaiņiem. Ja piedzimst identiski dvīņi, tad pēc olšūnas apaugļošanas notiek brīnums: viena apaugļota olšūna sadalās divās daļās! Un ir divi lieliski jaunieši, kas ir vienādi un nāk no vienas kameras.

Kā smēķēšana ietekmē sievietes auglību?

Protams, olšūnu rezerves neatjaunojas, un sievietes olšūnu “kvalitāti” jeb veselību ļoti ietekmē viņas dzīvesveids. Smēķēšana un pārmērīga alkohola lietošana, kā arī ikdienas ēdiena uzņemšana tieši ietekmē folikulu veselību, un gaisu, ko elpojam, absorbē citas ķermeņa šūnas. Neskatoties uz to, ka ne smēķēšana, ne dzeršana neietekmē folikulu skaitu olnīcās, pētījumi liecina, ka sievietēm, kuras smēķē, ir lielāka iespēja piedzīvot menopauzi un viņām ir lielākas neauglības grūtības, jo viņu olnīcas ir mazāk jutīgas pret hormoniem, kas regulē viņu darbību. Pat smēķētāju neauglības ārstēšanā bieži ir nepieciešamas lielākas hormonālo zāļu devas, lai panāktu pat vismazāko olnīcu reakciju.

Kā medikamendi ietekmē sievietes auglību?

Ķīmijterapija vai jebkāds stingrs ārstēšanas kurss, piemēram, vispārējā anestēzija operācijas laikā, arī var ilgstoši ietekmēt ģenētisko materiālu. Šīs blakusparādības var būt pārejošas vienai olšūnai vai dominējošai olšūnai, vai arī tās var būt pastāvīgas visām olnīcās esošajām olnīcām.

Visbeidzot par vitamīniem un uztura bagātinātājiem

No otras puses, zinātnieki nesnauž un izstrādā jaunas tehnoloģijas, lai palīdzētu mums uzlabot dzīves kvalitāti. Mikroelementu kopums, kura mērķis ir uzlabot auglību, palīdzot uzlabot olšūnu kvalitāti, ir viena no idejām, kas jau ir guvusi pievilcību sieviešu vidū. Melatonīns, kas atrodams pulverveida uztura bagātinātājā, ir atbildīgs par vairākiem kritiskiem sievietes ķermeņa ritmiem, tostarp menstruālo ciklu, miega ritmu un olšūnu dzīves ciklu. Piemēram, vēža gadījumā sievietes cikla modelis tiek pārtraukts, un melatonīns ir atbildīgs par šūnu dzīves atjaunošanu un regulēšanu. Otrs mikroelements ir selēns, kas ir svarīgs vairogdziedzera antioksidanta funkcijai.

Inozitols, kas atrodams arī sieviešu uztura bagātinātājā, veicina vielmaiņu audos, kas ir īpaši svarīgi pēc smagas sievietes slimības. Folijskābe, kas atrodama arī uztura bagātinātājos, ir būtiska šūnu regulārai un veselīgai darbībai.

“Mūsdienās būtiskākais sievietes cikla traucētājs ir stress, kas negatīvi un tieši ietekmē organisma darbību, tajā skaitā reproduktīvo sistēmu. Tāpēc tikai sievietes veselībai ražots produkts ir izdevīgs. “Tas palīdz arī negatīvs noskaņojums, skumjas, jo tas regulē organisma ritmus,” skaidro ginekoloģe Gita Rutasa, norādot, ka daudzi preparāti satur neskaitāmus sievietei svarīgus mikroelementus.

Ārste piebilst, ka tā nav mistiska panaceja, bet gan līdzeklis, kas palīdz sievietes organismam, īpaši olšūnām, dzīves laikā izturēt mazāk bojājumu.

Kad sākas olšūnu novecošanās process?

Tas parasti sākas pēc 25 gadu vecuma.

Kad man ir ovulācija, kāpēc man sāp vēders?

Jo asiņu traips ir atradis ceļu vēderā. Tas rodas, kad ovulācijas laikā plīst olnīcu virsma, ļaujot olšūnai iekļūt vēdera dobumā. Turklāt asins piliens var iekļūt vēdera dobumā un saskarties ar vēderplēvi, kas dažām sievietēm izraisa sāpes vēderā.

Ka no apaugļotas olšūnas ar 46 hromosomām attīstās auglis?

Katrai hromosomai veselā olšūnā un spermā ir 23. Sievietēm un vīriešiem ir 22 no tām, tomēr 23. hromosoma vienmēr ir x sievietēm un x vai y vīriešiem. Nedzimušā bērna dzimumu nosaka, kādas hromosomas dalīšanās laikā apvienojas: divas x hromosomas norāda uz meiteni, bet x un y – vīrieti.

Kāpēc menstruācijas dažreiz ilgst ilgāk, nekā paredzēts?

Lai gan ir iespējams, ka olšūna tika apaugļota, mums nav ne jausmas, cik daudz slimu grūtniecību katru mēnesi spontāni mirst. Ja hromosomas nesadalās vienmērīgi, rodas anomālijas, un, ja olšūna ir ģenētiski bojāta, tā tālāk neattīstīsies un aizies bojā ļoti agrīnā stadijā, pirms tiks implantēta dzemdē. Apaugļošana aizņem tikai dažas minūtes un ir mazs brīnums, ja visi apstākļi ir labvēlīgi veselīgai grūtniecībai.

*Raksti FitnesaZinas.lv ir paredzēti tikai informatīviem un izglītojošiem mērķiem, tie neaizstāj profesionālu medicīnisko padomu, diagnostiku vai ārstēšanu. Vienmēr konsultējieties ar ārstu, ja Jums rodas jautājumi par veselības stāvokli.
Dalies:
Booking.com

0 Comments

Atbildēt

Avatar placeholder