fbpx

HIV vīruss; Latvijā vairāk nekā 2000 inficētu sieviešu

Published by Inguna on

2016.gada septembrī apkopotie statistikas dati liecina, ka Latvijas ārstu aprūpē ir vairāk nekā 2000 HIV pacientu – sieviešu, tomēr patiesais inficēto sieviešu skaits tiek lēsts 1,5 – 2 reizes lielāks. Mediķu aprūpē ir arī vairāki desmiti HIV inficētu bērnu, un šogad vien reģistrēti četri jauni inficēšanās gadījumi.

Ik gadu 300 – 400 jauni HIV inficēšanās gadījumi
“Esmu pasniedzēja universitātē, man ir doktores grāds, 50 gadi un diagnoze HIV. Inficējos no sava vīra, ar kuru kopā esam nodzīvojuši 26 gadus.
Mēs abi saņemam terapiju, vīruss mūsu organismā ir nenosakāms, tātad faktiski esam veseli cilvēki, fiziski jūtamies labi, bet neviens no mums nespēj pieņemt šo diagnozi. Tas arī ir iemesls, kamdēļ par to neesam pastāstījuši pat saviem bērniem. Jā, viņi nezina, ka esam inficēti, tāpēc man ir nemitīgas bailes no tā, ka bērni var pamanīt zāles, kuras lietojam, un paši saprast, ka esam inficēti ar HIV. Es to nespētu pārdzīvot…”Šis fragments ir no stāsta, kas izlasāms un apskatāms arī foto izstādē “SIEVIETE.BĒRNS.HIV.”.
Līdz pat 14. novembrimmodes un izklaides centra “Riga Plaza” centrālajā laukumā (Rīga, Mūkusalas ielā 71) aplūkojami 15 unikāli foto mākslas darbi, kurus radījuši Baltijas valstu mākslinieki ar mērķi mazināt sabiedrībā valdošos stereotipus un bailes, kā arī lai mudinātu mūs apstāties un padomāt – šī infekcijas slimība var skart ikvienu, arī sievieti un pat nevainīgu bērnu.
“Latvijas Infektoloģijas centrs” 2.HIV/AIDS ambulatorās nodaļas vadītājaDr. Inga Januškeviča:“Ik gadu Latvijā tiek atklāti 300 – 400 jauni HIV inficēšanās gadījumi, un 32% no visiem inficētajiem ir sievietes galvenokārt vecuma grupā 21 – 40 gadiem.HIV/AIDS gadījumi Latvijā tiek reģistrēti kopš 1987.gada. Pirmie inficēšanās gadījumi mūsu valstī, tāpat kā citur pasaulē, tika atklāti starp vīriešiem, kuri bija inficējušies homoseksuālu dzimumkontaktu rezultātā. 1990. gadā reģistrēts pirmais gadījums, kad heteroseksuālu dzimumkontaktu ceļā bija inficējusies sieviete”.

Esiet saprotošāki, pieņemošāki!
“Pēc fotosesijas apskāvu savu modeli – HIV inficētu sievieti, un viņa raudāja no laimes. Kopš diagnozes uzzināšanas neviens viņu nebija apskāvis, un pat baidās sarokoties,” atklājot biedrības AGIHAS* rīkoto foto mākslas darbu izstādi “SIEVIETE.BĒRNS.HIV.”, sacīja māksliniece Irutė Jaruševičiūtė no Lietuvas. Kolēģes teikto papildināja pārējie divi mākslas darbu autori – Māris Grīnbergs no Latvijas un Külli Sparre no Igaunijas. Arī viņu novērojumi liecina, ka lielākā daļa sabiedrības nespēj un nevēlas saprast un pieņemt cilvēkus ar diagnozi HIV.
Mediķu aprūpē ir arī vairāki desmiti bērnu, kuri šo vīrusinfekciju ieguvuši no savas mātes. Jāteic gan, ka lielākoties šīs sievietes grūtniecības laikā nav saņēmušas speciālu pretvīrusa terapiju, kas pasargā bērniņu mammas puncī no inficēšanas caur placentu.
“Katru gadu tiek pieņemtas dzemdības aptuveni 60–70 HIV pozitīvām sievietēm, un vairāk nekā puse no viņām šo svarīgo brīdi piedzīvo tieši Rīgas Dzemdību namā,” sacīja Dr. med. Ilze Kreicberga, ārste neonatoloģe, Rīgas Dzemdību nama valdes priekšsēdētāja: “Mamma savu bērnu var inficēt gan grūtniecības, gan dzemdību laikā, kā arī pēc tam, barojot ar krūti. Lai novērstu risku inficēt bērniņu ar HIV, sievietei jau grūtniecības laikā ir jāsaņem speciāla pretvīrusa terapija, kā arī pēc piedzimšanas aptuveni mēnesi speciāls sīrups jādzer bērnam. Mūsu mērķis ir panākt, lai bērni Latvijā nesaņemtu HIV no savām māmiņām, taču īstenot šo uzdevumu iespējams, tikai sadarbojoties visiem kopā.”
Ārsti uzsver sabiedrības lielo lomu, lai HIV inficēts cilvēks, uzzinot par diagnozi, neslēptos, nebaidītos, bet saņemtu nepieciešamo atbalstu un sirds siltumu. Dakteru teiktajam pievienojās pacientu biedrības “Dia+Logs” vadītāja Ruta Kaupe: “Galvenais aicinājums līdzcilvēkiem – esiet saprotošāki, pieņemošāki, nenosodiet. Lai HIV inficēta sieviete kļūtu par māmiņu, tā ir liela uzdrīkstēšanās, jo sieviešu vidū jau tāpat pastāv izteikta pašstigmatizācija, ko drīkst un ko ne. Sieviete alkoholiķe saņem divreiz lielāku nosodījumu nekā alkoholiķis vīrietis. HIV pozitīvu sieviešu divas galvenās bailes ir, ka viņas inficēs savu bērnu un ka par viņu diagnozi uzzinās citi, tāpēc daļa sieviešu izvēlas nedzemdēt bērniņu, lai nebūtu jāatklājas ģimenes ārstam, ginekologam, dzemdību nodaļas mediķiem…”
Ruta Kaupe uzsvēra, ka pašstigmatizācija sieviešu vidū jūtama ik uz soļa, piemēram, HIV inficēti vīrieši itin biezi vēršas pēc padoma, jautājot, kur iespējams iepazīties ar HIV inficētu sievieti attiecību veidošanai. Savukārt no inficētu sieviešu puses analogs jautājums vēl neesot dzirdēts.
“Daudzas sievietes ārēji šķiet ļoti stipras, radot iespaidu, ka viņas spēj tikt galā ar slimības smago psiholoģisko nastu, tomēr realitāte ir cita. Viņām ļoti nepieciešama palīdzība, morāls atbalsts, lai pārvarētu depresiju. Tāpēc, atklājot izstādi, svarīgākais, manuprāt, ir tas, cik šie darbi būs uzrunājoši. Vai redzot tos un izlasot klāt pievienotos HIV pacienta stāstus, līdzcilvēki aizdomāsies par esošo problēmu, kļūs iecietīgāki, vai spēs apskaut kādu, kurš ir HIV pozitīvs,” īsi pirms sarkanās lentes pārgriešanas, atklājot izstādi “SIEVIETE.BĒRNS.HIV.”, pauda māksliniece Irutė Jaruševičiūtė.

Lūk, ieskats vēl vienas sievietes skaudrajā stāstā:
“Man ir 37 gadi, esmu šķīrusies un viena audzinu dēlu. Strādāju lielā uzņēmumā par finanšu direktori, man ir maģistra grāds ekonomikā un tagad arī diagnoze uz mūžu – HIV.
Ar šo slimību esmu spiesta sadzīvot nu jau 4 gadus. Inficējos no sava drauga. Ievēroju, ka viņš lieto dīvainus medikamentus. Iepriekš nebiju tādus redzējusi, arī nosaukums bija svešs, tāpēc, intereses mudināta, sameklēju pieejamo informāciju internetā. Tad arī sapratu, ka medikaments paredzēts HIV/AIDS pacientiem. Viņam jau bija AIDS stadija, tāpēc lietotās zāles nebija tik efektīvas, lai nomāktu vīrusu un mans draugs nevarētu inficēt citus.
Jau nākamajā dienā aizgāju uz pārbaudēm, un mans HIV tests bija pozitīvs. Tas bija pamatīgs šoks. Īpaši tāpēc, ka esmu izglītota, daudz zinu par dažādām slimībām un to, kā sevi pasargāt no tām, bet šoreiz liktenis izspēlēja ļaunu joku.
Visvairāk man sāp sirds par to, ka šis vīrietis pat necentās mani pasargāt no inficēšanās un ne reizi nepieminēja, ka ir tik nopietni slims un ka intīmos brīžos mums vajadzētu lietot prezervatīvu…”

Tas jāzina arī Tev!
Projekta ietvaros izdots arī informatīvs buklets “Es zinu. Vai tu zini?”, kurā īsi apkopota svarīgākā informācija par HIV un AIDS. Te ieskats par būtiskāko, ko vērts atcerēties katram:
…kas jādara HIV inficētai sievietei, esot bērniņa gaidībās
Laikus ir jāstājas uzskaitē pie ginekologa un iespējami ātrāk (vēlams ne vēlāk kā 13. vai 14. grūtniecības nedēļā) ir jāsāk lietot pretvīrusa medikamenti, kuri pilnībā var bloķēt HIV vīrusa vairošanos un pasargāt gaidāmo bērniņu no inficēšanās mātes puncī vai dzemdību laikā.
• Sievietei ir jārēķinās ar iespējamu ķeizargriezienu.
• Visām HIV inficētām mammām iesaka nebarot bērnu ar krūts pienu.
• Ja sieviete ir saņēmusi medikamentus HIV vīrusa ārstēšanai pirms grūtniecības iestāšanās, tad bērniņa gaidīšanas laikā viņai tiks mainīta terapija, kas būs droša gan grūtniecei, gan bērnam.
• Jaunajai māmiņai ir jārēķinās, ka viņas jaundzimušajam bērnam no pirmās savas dzīves dienas mēnesi vajadzēs lietot speciālu sīrupu profilaksei pret HIV.

Grūtniecības laikā lietotā terapija ir ļoti efektīva. Bez tās bērna inficēšanās risks ir 20 – 30%, bet, to lietojot, tikai 2 – 3%.

…kā VAR inficēties ar HIV
• Dzimumkontakta laikā ar HIV inficētu personu, ja netiek lietots prezervatīvs. Arī tad, ja sekss ir bijis tikai vienu reizi.
• Lietojot kopīgus injicēšanas piederumus (šļirces, adatas u. c.), ja tos izmanto uzreiz pēc tam, kad, piemēram, šļirci lietojusi inficēta persona.
• Bērns var inficēties no HIV pozitīvas mātes grūtniecības, dzemdību vai zīdīšanas laikā.

Ir zinātniski pierādīts, ka HIV izplatās ar cilvēka organismā esošo šķidrumu palīdzību – asinīm, dzimumorgānu sekrētu (piemēram, spermu) un mātes pienu.

…kā NEVAR inficēties ar HIV
• Sarokojoties, apskaujoties, skūpstoties, šķaudot vai klepojot!
• Lietojot kopīgus sadzīves priekšmetus – telefonu, datoru, dvieli, krūzi, karoti, izmantojot kopīgu tualeti, braucot sabiedriskajā transportā, peldoties baseinā vai ejot vienā pirtī u. c.
• Ja iekodis ods, suns vai kāds cits dzīvnieks vai insekts.
• Pie ārsta, arī zobārsta, pie manikīra vai tetovēšanas salonā.

Nokļūstot ārējā vidē, vīruss uzreiz iet bojā. Tas nav spējīgs izdzīvot ne uz nagu knaiblītēm, ne zobārsta urbja uzgaļa ilgāk par dažām sekundēm.

…kā sevi PASARGĀT no inficēšanās ar HIV
Obligāti lietojot prezervatīvu, ja ir dzimumsakars ar nezināmu partneri un/vai, ja partneri bieži tiek mainīti.
NEKAD neizmantojot jau lietotas šlirces, adatas u.c.
Svarīga ir regulāra HIV statusa kontrole! HIV testu vēlams veikt reizi gadā!

Papildu informācija par HIV/AIDS: www.agihas.lv.

*Raksti FitnesaZinas.lv ir paredzēti tikai informatīviem un izglītojošiem mērķiem, tie neaizstāj profesionālu medicīnisko padomu, diagnostiku vai ārstēšanu. Vienmēr konsultējieties ar ārstu, ja Jums rodas jautājumi par veselības stāvokli.
  • Uzzini, cik kopīgu gēnu ir tev un jebkuram radiniekam

   Cik procentu kopīgu gēnu jeb DNS ir tev un taviem vecākiem, tev ar māsu, brāli, tanti, vai otrās pakāpes māsīcu? Esam apkopojuši tabulu, kurā atradīsi gēnu procentu, kāds tev ir kopīgs ar dažādiem radiniekiem ģimenē. Tabulā ir apkopots gan vidējais...

  • 6 neveselīgas laulības vai attiecību pazīmes

   Toksiska laulība ir hronisks stāvoklis, ko raksturo pastāvīgi neveselīgi garīgi, fiziski un emocionāli jautājumi, kas nav atrisināti un pārvēršas par vēl lielākām problēmām. Fiziska vardarbība, vielu lietošana, laulības pārkāpšana, pamešana vai citi lieli pārkāpumi ir acīmredzamas pazīmes, ka laulībā ir...

  • Horoskopi nedēļai un šodienai 13.03.2022. – 19.03.2022.

   Visu zodiaka zīmju horoskopi nedēļai – uzzini, ko sola zvaigznes katrai zodiaka zīmei. Arī šoreiz esam katrai zīmei pievienojuši iknedēļas mantras, kas palīdzēs ikdienas gaitās! Šeit atradīsiet arī katras zodiaka zīmes zvaigznāja attēlu. Atrodami arī datumi kādos dzimšanas diena atbilst horokopa...

  • Elektrības ievilkšana privātmājai – kas jāzina?

   Elektrības ievilkšana privātmājai vai citam jaunam īpašumam ir visai aktuāla tēma, tāpēc apkopojām informāciju no pakalpojumu sniedzējiem, lai dalītos ar to. Ceram, ka arī Jums noderēs mūsu pieredze un padomi, tāpēc īsumā apskatīsim šo procesu.  1. Pieteikums sadales tīklam  Pirmais,...

  • Ko tavu matu garums liecina par tavu personību?

   Gadās, ka tas, cik īsi vai gari ir jūsu mati, var daudz atklāt par jūsu personību. Jūsu mati ir tikai jūsu personības atspoguļojums. Īsi mati vai laumiņas griezums Jums nav jātērē stundas, mazgājot ar šampūnu, un nav jāvelta daudz laika...

  • Ābolu – kanēļa rulete (kūkas recepte)

   Šī ābolu – kanēļa rulete jeb kūka būs gards saldais ēdiens, kuru pagatavot ir vienkāršāk nekā tradicionālo cilindra veida kūku, jo ruleti garnēt ir daudz vienkāršāk un nav nepieciešamas putukrējuma formiņas. RECEPTE:  Biskvīts (30*40 cm)  5 olas   80 g cukurs  100 g milti  1/2 tējk cepamais pulveris  2 tējk vaniļas cukurs  2 ēd.k silts ūdens  Pildījums: ...

  • Kuras ir sliktākās vīriešu īpašības jeb toksiskais vīrišķīgums

   Tā kā toksiskā vīrišķība iepriekš pastāvēja tikai akadēmiskajās aprindās, tā ir kļuvusi par sāpīgu tēmu. Jūs, iespējams, pat esat redzējuši savu tēti niknā satraukumā vicinām dūri, kad viņa televizora ekrānā mirgo “vīrišķības krīze”. Protams, ne visa vīrišķība ir toksiska. Taču...

  • Kad nav iedvesmas… Kur to smelties?

   Mēs visi reizēm jūtamies neiedvesmoti, iespējams, iesprūduši nebeidzamā vāveres ritenī. Bet! Labā ziņa ir tā, ka šī ir ikviena cilvēka dabiska radošā procesa daļa, ar ko cīnās katrs. Nākamreiz, kad būsi iestrēdzis radošajā zonā, izlasi veidus un iespējas, kur doties...

  • Kā atcerēties lietot vitamnīnus?

   Vitamīnu priekšrocības ir nenoliedzamas. Tomēr vēlamos veselības mērķus tie palīdz sasniegt tikai tad, ja atceries tos lietot pastāvīgi. Ja atcerēšanās lietot vitamīnus tev sagādā grūtības, izmēģini šos trikus. Izveidojot rutīnu, kas palīdz atcerēties tos lietot katru dienu, iegūsi maksimālu labumu....

  • Slinkums – padomi, kā ar to cīnīties

   Ikviens savā dzīvē ir saskāries ar slinkumu. Un tas ir tikai dabiski. Būt slinkam vienkārši nozīmē to, ka vēlies pēc iespējas mazāk tērēt pūļu, jo kurš gan vēlētos veltīt papildu laiku vai enerģiju tur, kur tas nav attaisnojams? Taču, nedrīkst...

  Dalies:
  Booking.com

  0 Comments

  Atbildēt

  Avatar placeholder