fbpx

Kā cīnīties ar vēdera vīrusiem?

Published by Inguna on

vēdra vīrusi

Vai zināji, ka dažādie vēdera vīrusi ir pat lipīgāki par saaukstēšanās slimībām? Turklāt aukstajā gadalaikā tie uzdarbojas ar īpašu intensitāti. Kāpēc tā, kā sevi un savu bērnu pasargāt no vēdera infekcijām un ko darīt, ja gadījies saslimt, stāsta bērnu infektoloģe Gunta Laizāne.


No mutes mutē, no rokas rokā

Jā, arī vēdervīrusiem ir sezonāls raksturs. Taisnības labad gan jāteic, ka tie ir gatavi uzbrukumam visu cauru gadu, tomēr biežāk dažādas zarnu infekcijas un vēdera vīrusi liek par sevi manīt vēlā rudenī, ziemā un agrā pavasarī. Visticamāk, tam ir racionāls skaidrojums – vasaras mēnešos ir skolas brīvlaiks, un arī bērndārznieki lielākoties uzturas ārā svaigā gaisā, nevis čupojas slēgtās telpās, kuras tikai pa retam izvēdina. Bērniem nav tik ciešs kontakts, un viņi neinficē cits citu.

“Šie vīrusi izplatās gaisa pilienu veidā, cieša kontakta rezultātā – no mutes mutē, no rokas rokā. Tie arī ir samērā noturīgi uz ārējām virsmām, kur vīrusi var dzīvot pat vairākas dienas. Ja nenomazgā rokas vai apsēžas slimnieka gultā, tad tos ar drēbēm var pārnēsāt vairākas dienas,” norāda daktere Gunta Laizāne.

Viena no pamata profilaksēm, protams, ir regulāra roku mazgāšana. Arī veikalā vai tirgū pirktusproduktus ir jānomazgā, īpaši vēdervīrusu uzliesmojuma laikā.“Pret atsevišķiem zarnu vīrusiem pieejama vakcinācija, un vecākiem noteikti vajadzētu ievērot to, ka bērnu ar šķidru vēdera izeju un vemšanu nevajadzētu vest uz mācību iestādēm, pulciņiem un citām sabiedriskām vietām. Pat tad ne, ja bērnam slikti bijis naktī un no rīta viņš jūtas salīdzinoši možs. Bērns tāpat joprojām ir infekcijas nēsātājs,” uzsver Gunta Laizāne. Viņa piebilst, ka šie vīrusi dzīvo zarnu šūniņās, sabojā tās un, kamēr šīslimā šūna neaiziet bojā un vietā nerodas jauna, tikmēr cilvēks izplatašo vīrusu apkārtējā vidē. “Inficētā zarnu šūna aiziet bojā aptuveni divu, divu ar pusi nedēļu laikā,” saka daktere, “bērns pats var justies labi, bet visu šo laiku viņš inficē savus bērnudārza vai skolas biedrus. Skolnieku vidū gan šādas infekcijas ir mazāk izplatītas, jo nav tik ciešs kontakts, taču bērnudārzā visi spēlējas ar vienām mantām un bērni biežāk liek mutē mantas, zīmuļus, mainās ar lietām.”
Speciāliste piebilst, ka zarnu infekcijas biežāk skars bērnus ar vājāku imunitāti, tāpēc ir svarīgi to stiprināt, gan uzņemot organismam nepieciešamos vitamīnus, gan iespējami vairāk laika pavadot svaigā gaisā. Savukārt, ja mājās kāds slimo ar zarnu infekciju, šim cilvēkam jālieto savs dvielis, trauki, jāatrodas izolēti no pārējiem, telpas bieži jāvēdina un visas iespējamās virsmas jāpārslauka ar mitru drānu.

Smagāk slimo mazi bērni

Kad mazs bērns sastopas ar vīrusu pirmo reizi, lielākoties slimība norit ļoti smagi. Arī nākamā slimošanas reize var būt komplicētāka, jo iespējams saslimt ar tādu pašu vīrusu, tikai citu tā apakštipu, taču visās šajās slimošanas reizēs bērnam izveidojas imunitāte pret šo vīrusu– viņš gan var ar to saslimt atkal, bet slimība norisināsies vieglā formā bez sarežģījumiem. “Līdz ar to pieaugušie visbiežāk to pašu rota vīrusu izslimo ar vienreizēju vemšanu vai šķebināšanu un smaguma sajūtu vēderā, bet bērnam ir 40 grādu augsta temperatūra, vemšana, kas var beigties ar dehidratāciju, un mazais nokļūst intensīvās terapijas nodaļā,” izklāsta daktere un piebilst, ka lielākoties bērni iegūst imunitāti pret vairumu sastopamo vīrusu līdz piecu gadu vecumam, tāpēc smagas saslimšanas biežāk skar mazākus bērnus.

Pirmā pazīme, kas liecina, ka bērns ticis pie kādas no zarnu infekcijām, ir paaugstināta temperatūra, slikta apetīte, caureja, vemšana, sāpes vēderā.Bērnus zīdaiņa vecumā galvenais iespējami biežāk likt pie krūts, lai nodrošinātu viņam pietiekamu šķidruma uzņemšanu, kā arī jāiedod zāles pret temperatūru, ja tā sasniedz kritisko robežu – 39 grādus. Bērns, kurš jau ēd kaut ko vairāk par mammas pienu, papildus arī jādzirdina. Vislabāk ar speciālu orālās rehidratācijas šķīdumu vai tīru ūdeni.
“Arī lielākam bērnam, kurš iet bērnudārzā vai skolā, galvenais pamatprincips ir iespējami vairāk dzert. Ne jau vienā reizē pus krūzi, bet pa malciņam, lai neveicinātu atkārtotu vemšanu. Kamēr bērnam nav apātijas, urinācijas traucējumi, tikmēr to var darīt mājās ar nesaldinātu tēju vai ūdeni, bet nopietnākā situācijā, ja bērns ir saguris, atsakās dzert, vajadzētu iegādāties speciālus aptiekā nopērkamus rehidratācijas pulverīšus, kurus atšķaida ar ūdeni un maziem malkiem dod bērnam dzert,” stāsta Gunta Laizāne.

Tālākā rīcība ir atkarīga no simptomiem. Ja nepieciešams, jāsamazina ķermeņa temperatūra un jālieto speciāli medikamenti. Vispirms jāmin līdzekļi pret vemšanu, kas gan ir recepšu, tāpēc būs nepieciešams apmeklēt ģimenes ārstu. “Parasti šos medikamentus nozīmē, ja bērnam ir atkārtota vemšana un tiešām zināms, ka pie vainas ir zarnu infekcija. Vieglos gadījumos vemšana mitējas pati,” norāda daktere un turpina: “Otra medikamentu grupa, kuru lietot šādos gadījumos, ir sekrēciju ietekmējošie līdzekļi, kas enzīmu līmenī kavē jaunās zarnu šūniņas šķidruma produkciju. Tā kā bojātā zarnu šūna nespēj uzņemt šķidrumu un stumj to atpakaļ, bet jaunā spēji ražo šo šķidrumu, medikaments nobremzē jaunās šūnas aktīvo darbību un neļauj tai ražot tik daudz šķidrumu, kamēr vecais enterocīts aiziet bojā un vietā nāk jauns, kas atkal spēj uz savas virsmas uzņemt saražoto šķidrumu. Šie sekrēciju ietekmējošie līdzekļi nopērkami gan pulverīša, gan kapsulu veidā, un tiem vajadzētu būt mājas aptieciņā.”

Minētajiem medikamentiem var pievienot arī absorbentu grupas preparātus, kas savāks vienkopus toksīnus, baktērijas, sabrūkošās vielas – visu slikto un izvadīs tās no organisma. Savukārt, lai palīdzētu atjaunoties zarnu mikroflorai, pūšanas un rūgšanas procesiem zarnās, talkā var ņemt saccharomycesboulardiiprobiotikas. Tās ieteicamas akūtas infekciozas caurejas ārstēšanai gan pieaugušajiem, gan bērniem. “Lai zarnu trakts darbotos normāli, tajā notiek vitamīnu sintēze, sabalansēta pūšana un rūgšana, kā arī citi tikpat svarīgi procesi. Infekcijas laikā visas šīs norises tiek izjauktas, un mums jāpalīdz tām atjaunoties iespējami ātri,” saka infektoloģe.

2 ekspresjautājumi

Kad noteikti vajadzīgs ārsts?

Ja rodas kaut mazākās bažas par bērna veselības stāvokli, viņš kļuvis apātisks, nekavējoši sazinies ar ārstu.
Mediķu palīdzība jāmeklē arī gadījumos, kad bērns visu uzņemto šķidrumu izvemj vai viņam ir masīva šķidra vēdera izeja. Atūdeņošanās pazīmes – sausas lūpas un mutes gļotāda, bērns raud bez asarām, samazinās urinācija, bērns kļuvis apātisks. Uzmanību jāpievērš arī tad, ja bērns aizmieg un ilgi guļ, neliekot par sevi uztraukties.

Kā pareizi atsākt ēst?

Ja bērns ēd mammas pienu, barošanu nepārtrauc vispār un mazo pie krūts liek biežāk nekā parasti.
Garas bada pauzes nav ieteicamas arī pārējiem bērniem, līdz ar to viņam jādod ēst tiklīdz sirdzējs pārstāj vemt. Ēdienkartei jābūt vieglai un zarnu traktu saudzējošai, izslēdzot no tās žāvējumus, rasolu, hamburgeru, ceptus kartupeļus, daudz cukura saturošus un treknus ēdienus, gāzētus dzērienus un tamlīdzīgi. Tam jābūt parastam mājās gatavotam ēdienam – putra, zupa, dārzeņi ar gaļu…Arī ar augļiem un ogām sākumā prātīgi, un noteikti nevajadzētu dot bērnam neko tādu, ko viņš līdz šim nav ēdis.

 

*Raksti FitnesaZinas.lv ir paredzēti tikai informatīviem un izglītojošiem mērķiem, tie neaizstāj profesionālu medicīnisko padomu, diagnostiku vai ārstēšanu. Vienmēr konsultējieties ar ārstu, ja Jums rodas jautājumi par veselības stāvokli.
 • Leduskritumi. Kur tos var apskatīt Latvijā?

  TravelTime.lv: Arvien populārāki kļūst pārgājieni gar skaistākajām sniega un ledus skulptūrām. Šī unikālā mākslas forma piesaista labākos māksliniekus. Savukārt daba var radīt vienas no skaistākajām ledus skulptūrām Latvijā. 1986. gada ziemā Lasīt tālāk... Leduskritumi. Kur tos var apskatīt Latvijā? Raksts: Leduskritumi. Kur tos var apskatīt Latvijā? vispirms redzēts Travel Time.

 • Kur aizbraukt brīvdienās? Idejas pastaigām un apskates vietas

  TravelTime.lv: Kur aizbraukt brīvdienās? Latvijā ir daudz skaistu apskates un atpūtas vietu. Ne tikai galvaspilsēta Rīga, bet arī citas pilsētas, piemēram, Sigulda, Ogre, Jūrmala un citas, piedāvā ļoti interesantus apskates objektus Lasīt tālāk... Kur aizbraukt brīvdienās? Idejas pastaigām un apskates vietas Raksts: Kur aizbraukt brīvdienās? Idejas pastaigām un apskates vietas vispirms redzēts Travel Time.

 • Skaistie skati ekskursijas

  TravelTime.lv: Skaistie skati ekskursijas, kuras vienmēr paliks atmiņā. TRAVEL TIME piedāvā dažādas iespējas mūsu klientiem, kuri vēlas aktīvu atpūtu visdažādākajās pasaules vietās. Daži no viņiem ir izmantojuši mūsu atsauksmes un pētījumus, Lasīt tālāk... Skaistie skati ekskursijas Raksts: Skaistie skati ekskursijas vispirms redzēts Travel Time.

 • Ceļojumi 2022

  TravelTime.lv: Ceļojumi 2022. gadā ir sagatavoti un pieejami no ceļojumu aģentūrām. Sekojošās aģentūras piedāvā ceļojumus jau šogad: Novatours Ceļojumu bode Tez tour Atlantic Antario Remirotravel Aviokases u.c. Mēs esam veiksmīgi aizvadījuši Lasīt tālāk... Ceļojumi 2022 Raksts: Ceļojumi 2022 vispirms redzēts Travel Time.

 • Pēdējā brīža ceļojumi

  TravelTime.lv: Pēdējā brīža ceļojmi šobrīd ir pieejami no ceļojumu aģentūrām: Novatours Ceļojumu bode Tez tour Atlantic Antario Remirotravel Aviokases u.c. Ceļojumu bode piedāvā: Ēģipte: Šarm el Šeiha no 371€ TURCIJA no Lasīt tālāk... Pēdējā brīža ceļojumi Raksts: Pēdējā brīža ceļojumi vispirms redzēts Travel Time.

 • Terorisma draudi; 3 valstis, uz kurām nebūtu ieteicams ceļot

  TravelTime.lv: Ņemot vērā pēdējos mēnešos notikušos teroraktus Stambulā, Parīzē, kā arī Minhenē, Turcija, Francija un Vācija ir kļuvušas par valstīm, kuru apmeklēšana cilvēkiem būtu rūpīgi jāizvērtē. Tāpat apdrošinātāji norāda, ka šo Lasīt tālāk... Terorisma draudi; 3 valstis, uz kurām nebūtu ieteicams ceļot Raksts: Terorisma draudi; 3 valstis, uz kurām nebūtu ieteicams ceļot vispirms redzēts Travel Time.

 • Takas rudenīgām pastaigām

  TravelTime.lv: Takas rudenīgām pastigām atradīsiert netikai ierastajā Siguldas pusē, bet arī citur vidzemē un arī Zemgalē. Iesakām apmeklēt kādu no mūsu apskatītajām takām, tās būs skaitas vietas, kur baudīt zelta rudeni. Lasīt tālāk... Takas rudenīgām pastaigām Raksts: Takas rudenīgām pastaigām vispirms redzēts Travel Time.

 • Ko apskatīt Alūksnē?

  TravelTime.lv: Ir daudz pierādījumu par Alksnes vai Malienas Šveices bagāto pagātni. Un par tiem var uzzināt ne tikai muzejos, bet arī praktiski ik uz soļa, ejot pa šo Ziemeļvidzemes dārgumu. Tātad, Lasīt tālāk... Ko apskatīt Alūksnē? Raksts: Ko apskatīt Alūksnē? vispirms redzēts Travel Time.

 • Automašīnu noma

  TravelTime.lv: Tagad piedāvājumā arī automašīnu noma – mums ir ekskluzīvas partnerattiecības ar vienu no lielākajiem autonomas piedāvātājiem Eiropā. Līdz ar to mums ir iespēja atrast labākās iespējas un cenas no dažādākajām auto Lasīt tālāk... Automašīnu noma Raksts: Automašīnu noma vispirms redzēts Travel Time.

 • Lēti ceļojumi viss iekļauts

  TravelTime.lv: TRAVEL TIME ir pagodināti piedāvāt savu korporatīvo ceļojumu plānošanas programmu apskatu, pieejami arī lēti ceļojumi viss iekļauts. Šo gadu laikā esam jau ieguvuši  vairāku uzņēmumu uzticību, kuri mūsu tūroperatoru apskatu Lasīt tālāk... Lēti ceļojumi viss iekļauts Raksts: Lēti ceļojumi viss iekļauts vispirms redzēts Travel Time.

 • Uzzini, cik kopīgu gēnu ir tev un jebkuram radiniekam

  Cik procentu kopīgu gēnu jeb DNS ir tev un taviem vecākiem, tev ar māsu, brāli, tanti, vai otrās pakāpes māsīcu? Esam apkopojuši tabulu, kurā atradīsi gēnu procentu, kāds tev ir kopīgs ar dažādiem radiniekiem ģimenē. Tabulā ir apkopots gan vidējais...

 • 6 neveselīgas laulības vai attiecību pazīmes

  Toksiska laulība ir hronisks stāvoklis, ko raksturo pastāvīgi neveselīgi garīgi, fiziski un emocionāli jautājumi, kas nav atrisināti un pārvēršas par vēl lielākām problēmām. Fiziska vardarbība, vielu lietošana, laulības pārkāpšana, pamešana vai citi lieli pārkāpumi ir acīmredzamas pazīmes, ka laulībā ir...

 • Horoskopi nedēļai un šodienai 13.03.2022. – 19.03.2022.

  Visu zodiaka zīmju horoskopi nedēļai – uzzini, ko sola zvaigznes katrai zodiaka zīmei. Arī šoreiz esam katrai zīmei pievienojuši iknedēļas mantras, kas palīdzēs ikdienas gaitās! Šeit atradīsiet arī katras zodiaka zīmes zvaigznāja attēlu. Atrodami arī datumi kādos dzimšanas diena atbilst horokopa...

 • Elektrības ievilkšana privātmājai – kas jāzina?

  Elektrības ievilkšana privātmājai vai citam jaunam īpašumam ir visai aktuāla tēma, tāpēc apkopojām informāciju no pakalpojumu sniedzējiem, lai dalītos ar to. Ceram, ka arī Jums noderēs mūsu pieredze un padomi, tāpēc īsumā apskatīsim šo procesu.  1. Pieteikums sadales tīklam  Pirmais,...

 • Ko tavu matu garums liecina par tavu personību?

  Gadās, ka tas, cik īsi vai gari ir jūsu mati, var daudz atklāt par jūsu personību. Jūsu mati ir tikai jūsu personības atspoguļojums. Īsi mati vai laumiņas griezums Jums nav jātērē stundas, mazgājot ar šampūnu, un nav jāvelta daudz laika...

 • Ābolu – kanēļa rulete (kūkas recepte)

  Šī ābolu – kanēļa rulete jeb kūka būs gards saldais ēdiens, kuru pagatavot ir vienkāršāk nekā tradicionālo cilindra veida kūku, jo ruleti garnēt ir daudz vienkāršāk un nav nepieciešamas putukrējuma formiņas. RECEPTE:  Biskvīts (30*40 cm)  5 olas   80 g cukurs  100 g milti  1/2 tējk cepamais pulveris  2 tējk vaniļas cukurs  2 ēd.k silts ūdens  Pildījums: ...

 • Kuras ir sliktākās vīriešu īpašības jeb toksiskais vīrišķīgums

  Tā kā toksiskā vīrišķība iepriekš pastāvēja tikai akadēmiskajās aprindās, tā ir kļuvusi par sāpīgu tēmu. Jūs, iespējams, pat esat redzējuši savu tēti niknā satraukumā vicinām dūri, kad viņa televizora ekrānā mirgo “vīrišķības krīze”. Protams, ne visa vīrišķība ir toksiska. Taču...

 • Kad nav iedvesmas… Kur to smelties?

  Mēs visi reizēm jūtamies neiedvesmoti, iespējams, iesprūduši nebeidzamā vāveres ritenī. Bet! Labā ziņa ir tā, ka šī ir ikviena cilvēka dabiska radošā procesa daļa, ar ko cīnās katrs. Nākamreiz, kad būsi iestrēdzis radošajā zonā, izlasi veidus un iespējas, kur doties...

 • Kā atcerēties lietot vitamnīnus?

  Vitamīnu priekšrocības ir nenoliedzamas. Tomēr vēlamos veselības mērķus tie palīdz sasniegt tikai tad, ja atceries tos lietot pastāvīgi. Ja atcerēšanās lietot vitamīnus tev sagādā grūtības, izmēģini šos trikus. Izveidojot rutīnu, kas palīdz atcerēties tos lietot katru dienu, iegūsi maksimālu labumu....

 • Slinkums – padomi, kā ar to cīnīties

  Ikviens savā dzīvē ir saskāries ar slinkumu. Un tas ir tikai dabiski. Būt slinkam vienkārši nozīmē to, ka vēlies pēc iespējas mazāk tērēt pūļu, jo kurš gan vēlētos veltīt papildu laiku vai enerģiju tur, kur tas nav attaisnojams? Taču, nedrīkst...

Dalies:
Booking.com

0 Comments

Atbildēt

Avatar placeholder