fbpx

Psihoterapija: Vai psihoterapeits var palīdzēt?

Published by Inguna on

psihoterapija

Mūsu dzīvi veido lēmumi, sākot ar to, ko ģērbties no rīta, ko ēst brokastīs, un beidzot ar svarīgiem lēmumiem, kas varētu neatgriezeniski ietekmēt mūsu dzīvi. Ir iespējami gan pozitīvi, gan negatīvi rezultāti. Rezultātā ir izdevīgi, ja dzīves atslēgas brīžos cilvēks nemēģina rast risinājumus pats, bet gan strādā ar profesionālu palīgu. Var palīdžet psihoterapija. Par lēmumu pieņemšanu un psihoterapeita funkciju tā procesā stāsta apmācītā eksistenciālā psihoterapeite un Latvijas Psihoterapeitu asociācijas preses pārstāve Tatjana Grikina.

Tas ir gan iedvesmojoši, gan biedējoši

Ikdienā esam spiesti pieņemt lēmumus. Tie var būt nenozīmīgi – ko gatavot, ko iegādāties mīļotajam kā svētku dāvanu, piemēram, vakariņas brīvdienās, taču daži lēmumi maina dzīvi – ar ko precēties, kur strādāt vai atļauties. vēl viens bērns, lai izvēlētos profesiju. Lēmumu pieņemšanas process ne vienmēr ir tik vienkāršs un saprotams, kā gribētos; trūkst skaidrības, indivīdus pārņem šaubas, viņi baidās kļūdīties. Ja šī situācija turpināsies, tas radīs agoniju. Pat apņēmīgākie indivīdi var apstāties.

Mums ir iespēja pašiem pieņemt lēmumus. Bet kāpēc tas ir tik biedējoši? Lai gan vārds “brīvība” šķiet patīkams un iedvesmojošs, iespējams, ka cilvēki no tā baidās un ne vienmēr varēs to izmantot. Bērni jau no mazotnes baidās no pārāk lielas brīvības, un, ja audzināšanas procesā nav noteiktas precīzas vajadzības un ierobežojumi, pētījumi atklāj, ka bērns izaugs nevis brīvs, bet gan svārstīgs un nemierīgs. No otras puses, pieaugušajiem ir jāpieņem sava trauksme, lai gūtu labumu no savas neatkarības. Cilvēkam ir vajadzīga drosme dzīvot, drosme atlasīt to, kas nevar būt mierīgāks un mazāk problēmu, pilsētas vārdiem runājot. Drīzāk tas ir dzīves pārbaudījums, kas pieņemts ar prieku.

Kad sajūtam trauksmi

Cilvēki ar trauksmi, kuriem ir grūtības pieņemt lēmumus, ir dažādi – daži tos pieņems ātri un impulsīvi, lai tie neaizņemtu ilgu laiku, savukārt citi pastāvīgi šaubīsies un izvērtēs visas iespējamās iespējas, no kurām neviena nav droša. Cilvēki dažreiz dod priekšroku vispār neko nedarīt un ļaut dzīvībai plūst caur sevi. Klienti bieži lūdz psihoterapeita palīdzību pārvarēt bailes vai gaida padomu šķirties vai nešķirties, pārcelties uz ārzemēm vai palikt Latvijā, vai pusmūžā uzdrīkstēties mainīt profesiju vai nē.

Ja trauksme neļauj cilvēkiem kaut ko darīt, padara viņus neaktīvus vai liek viņiem pieņemt nepārdomātus lēmumus, tas ir jārisina. Noteikts trauksmes līmenis ir raksturīgs lēmumu pieņemšanai, jo daudzi tiek pieņemti, izmantojot maz informācijas, un neviens nevar paredzēt visas sekas vai garantēt veiksmīgu iznākumu. Ir jāpieņem, ka dzīve nekad nav ideāla un ka bieži ir jādzīvo ar nenoteiktību kādu laiku. Turklāt neatkarīgi no tā, kuru alternatīvu jūs izvēlēsities, ir jāatsakās no citiem, kuri pazudīs uz visiem laikiem. Jebkurš “jā” tiek savienots pārī ar “nē”. Bieži vien cilvēks atteiksies samierināties ar šādiem zaudējumiem, uzskatot, ka viņam ir daudz labākas iespējas. Ir nepieciešams ilgs laiks, lai atliktu darbību un gaidītu labāku brīdi. Nepieciešamas augstākas tiekšanās, bet tās ir jāizsver; iespējams, ka tā ir, bet praktiskas alternatīvas sniegtu vairāk enerģijas un reālās dzīves notikumus, nevis iedomātas.

Kādi citi iemesli jums ir, kāpēc neesat pārliecināts par savu lēmumu?

Jebkurš lēmums ietver zināmu atbildības līmeni. Tās ir sekas, nevis morāles koncepcija, kas atspoguļosies cilvēka dzīvē. Lēmuma izpildes prasība ir simboliska samaksa par brīvību. Kāds, piemēram, vēlas mainīt darbu, taču jaunais darbs uzņemas lielāku iniciatīvu, ir aktīvs un spodrināt līdz šim neattīstītos talantus. Cilvēks vēlas dzīvot aizraujošāku dzīvi, taču viņš vēlas arī būt bez raizēm, kas jaunā vidē nav iespējams. Šķiet, ka drošāk ir palikt tur un neriskēt. Arī pasivitāte vai mēģinājums atlikt var atmaksāties: izvairīšanās no jauniem uzdevumiem var izraisīt neapmierinātības sajūtu, skaudību pret tiem, kuri ir paveikuši vairāk, un galu galā depresijas risku.

Paradoksālā kārtā cilvēki alkst pēc brīvības, mēģinot deleģēt atbildību par to citiem. Cilvēki joprojām meklē atbildes uz saviem jautājumiem pie gaišreģiem, zīlniekiem un astrologiem, deleģējot savu brīvību mistiskiem pārdabiskiem spēkiem. Trauksme un apjukums var likt domāt, ka kāds cits ir ziņās vairāk nekā darbojas. Taču, meklējot padomu pie astrologa, cilvēks nodod savu spēku “zvaigznēm” un nespēs iekļūt savas dzīves pamatvērtību slāņos.

Lēmumi un drosme

Cilvēkam var būt grūti pieņemt, ka, pieņemot lēmumu, viņš neizbēgami nonāks eksistenciālā vientulībā, kas nozīmē, ka tikai viņš pats var dzīvot savu dzīvi un neviens cits to nevar izdarīt viņa vietā. . Lai to izdarītu, ir vajadzīga drosme. Tā ir brīvība pieņemt lēmumu, riskējot ar to, ka citi nepamanīs, ka kaut kas var nenotikt tā, kā plānots. Tā ir arī iespēja pārdomāt savu dzīvesveidu.

Cilvēkam var būt grūti pieņemt, ka, pieņemot lēmumu, viņš neizbēgami nonāks eksistenciālā vientulībā, kas nozīmē, ka tikai viņš pats var dzīvot savu dzīvi un neviens cits to nevar izdarīt viņa vietā. . Lai to izdarītu, ir vajadzīga drosme. Tā ir brīvība pieņemt lēmumu, riskējot ar to, ka citi nepamanīs, ka kaut kas var nenotikt tā, kā plānots. Tomēr tā ir iespēja atklāt savu atšķirīgo dzīvesveidu.

Pat aiz tā saucamās padošanās dzīvībai bieži slēpjas pasivitāte un nedrošība: kā liktenis noteiks, tā būs arī darbības. Briesmas ir tādas, ka liktenis cilvēka uztverē šķiet milzīgs un varens, bet pats cilvēks ir neliels apstākļu upuris. Pat ja kāds met monētu un skatās, kas iznāk, viņš šajā brīdī atsakās no savas autonomijas. Turklāt ātra un vienkārša atsāpināšana liedz jums emocionālo attīstību.

Kas notiek ārsta kabinetā?

Kad klients jautā psihoterapeitam, kā rīkoties kādā situācijā, viņš vai viņa var būt neapmierināts, jo profesionālis nedarbojas šādā veidā. Tas, kas notiek mūsu dzīvē, nav līdzīgs ātrās ēdināšanas restorānam, kurā varat iebraukt, paķert ēdienu un turpināt košļāt. Psihoterapijas laikā speciālists pārbaudīs klienta situāciju, meklēs ar tiem ierobežojumus un iespējas, palīdzēs ieraudzīt situāciju no citas perspektīvas, nepieciešamības gadījumā pievērsīs uzmanību alternatīvām iespējām un analizēs klienta baisos scenārijus “un kurš, ja. ..” sniegs nepieciešamo atbalstu. Tam nepieciešama pacietība, nedalīta uzmanība un aktīva iesaistīšanās. Ja jūra nav peļķe, to nevarēsi izpeldēt vienā mirklī.

Vēl viena bieži novērojama īpašība ir tā, ka cilvēks pieņem lēmumus un ir attīstījis gribasspēku. Šķiet, ka tā ir reāla iespēja. Ir daži lēmumi, kuros šāda stratēģija ir kritiska. Kā piemēri nāk prātā cilvēki, kuri ir cietuši no katastrofālām slimībām un nav spējuši padoties, iemācīties no jauna staigāt, dejot vai runāt. Tomēr, ja šo metodi izmanto visur, pastāv risks. Ja cilvēka rīcība balstās tikai un vienīgi uz gribasspēku, viņš pamazām zaudētu vitalitāti, dzīvesprieku, un visā dominēs pienākums un vārds “vajadzība”. “Kam tas vajadzīgs?” jūs varētu brīnīties. Kad spriedumi tiek pieņemti tikai uz pienākuma apziņas pamata, dzīves individuālā kaligrāfija izgaist, un gribasspēks vēršas naidīgi pret tā īpašnieku – pašu cilvēku.

Mūsu dzīvi veido virkne lēmumu, un to, vai cilvēks ir vai nav apmierināts ar savu dzīvi, lielā mērā nosaka tas, kā viņš saprot un pieņem šos lēmumus. Ir nereāli sagaidīt mierīgu lēmumu pieņemšanas procesu, taču, kad lēmumi ir pieņemti, ir ļoti svarīgi būt ar tiem mierā. Psihoterapeits izvēles procesā var būt pārdomāts un atbalstošs ceļabiedrs. Viņu vietā neviens nevar uzkāpt kalnā, taču viņi var padarīt ceļojumu krāsaināku un ilgstošāku, ja viņi to dara kopā ar uzticamu draugu.

*Raksti FitnesaZinas.lv ir paredzēti tikai informatīviem un izglītojošiem mērķiem, tie neaizstāj profesionālu medicīnisko padomu, diagnostiku vai ārstēšanu. Vienmēr konsultējieties ar ārstu, ja Jums rodas jautājumi par veselības stāvokli.
 • Ceļojumu Bode piedāvā aizraujošus atvaļinājumus

  TravelTime.lv: Ceļojumu Bode ir aģentūra, kas piedāvā plašu ceļojumu klāstu atbilstoši dažādām klientu vajadzībām un vēlmēm. Aģentūra ir pazīstama kā pieredzējušu ceļojumu organizatoru komanda, kas palīdz atrast atbilstošāko ceļojumu katram klientam​​. “Ceļojumu … Raksts: Ceļojumu Bode piedāvā aizraujošus atvaļinājumus vispirms redzēts Travel Time.

 • Kāds slēpošanas apģērbs nepieciešams pirms došanās uz kalnu trasēm?

  TravelTime.lv: Image by pressfoto on Freepik Sliktākais scenārijs kalnu trasē ir attapties ar aukstām, mitrām drēbēm laukā, kad temperatūra ir zem nulles grādiem. Ja tā vēl ir pirmā slēpošanas pieredze, ar … Raksts: Kāds slēpošanas apģērbs nepieciešams pirms došanās uz kalnu trasēm? vispirms redzēts Travel Time.

 • Seišelu salas: tropu paradīze

  TravelTime.lv: Seišelu salu arhipelāgs, kas atrodas Indijas okeānā, ir izpelnījies savu paradīzes reputāciju uz Zemes. Tās intīmās viesnīcas, senatnīgās pludmales, šūpojošas palmas, granīta klintis, ideāli laikapstākļi visu gadu, valdzinošā jūras dzīve … Raksts: Seišelu salas: tropu paradīze vispirms redzēts Travel Time.

 • Novaturas uzticās vairāk kā 210000 ceļojumu klientu

  TravelTime.lv: Baltijas tūrisma tirgus līderis “Novaturas”, kas ietver arī Latvijas uzņēmumu “Novatours”, šī gada septembrī reģistrējis ieņēmumus 24,1 miljonu apmērā (pērn šajā laikā tie arī sasniedza aptuveni 24 miljonus eiro). Uzņēmums … Raksts: Novaturas uzticās vairāk kā 210000 ceļojumu klientu vispirms redzēts Travel Time.

 • Kāpēc Dubaija ir lielisks galamērķis rudens atpūtai

  TravelTime.lv: Rudens sākums Dubaijā vienmēr tiek dedzīgi gaidīts. Pēc vasaras hiatus mīļotās atrakcijas, parki un ainas vietas, kas svelmainajos vasaras mēnešos gulēja snaudošas, kārtējo reizi ver vaļā savas durvis. Pilsēta dūc … Raksts: Kāpēc Dubaija ir lielisks galamērķis rudens atpūtai vispirms redzēts Travel Time.

 • Novatours atklāj 2024. gada vasaras ceļojumu programmu un jaunus galamērķus

  TravelTime.lv: Vadošais Baltijas ceļojumu organizators paplašina piedāvājumus uz Kipru, Maljorku un Malagu. Novatours, lielākais ceļojumu organizators Baltijas valstīs, uzsāks pilnu 2024. gada vasaras ceļojumu programmu, iepazīstinot ar jauniem galamērķiem no Latvijas, … Raksts: Novatours atklāj 2024. gada vasaras ceļojumu programmu un jaunus galamērķus vispirms redzēts Travel Time.

 • Remiro travel ceļojumu kalendārs

  TravelTime.lv: Remiro travel ceļojumu kalendārs tevi pārsteigs! Vai vēlaties izpētīt jaunas vietas un radīt neaizmirstamas atmiņas? Nemeklējiet tālāk! Mēs esam izveidojuši sarakstu ar aizraujošiem ceļojumu galamērķiem, kas jums jāapsver 2023. gada … Raksts: Remiro travel ceļojumu kalendārs vispirms redzēts Travel Time.

 • Padomi ceļošanai senioriem: sagatavošanās

  TravelTime.lv: Ceļošana ir paredzēta ne tikai jauniešiem; vairāk senioru izbauda atvaļinājumu, pētot svešas zemes. Tomēr ir daži svarīgi apsvērumi, lai nodrošinātu vienmērīgu un drošu braucienu. Baltijas valstīs lielākais ceļojumu organizators Novatours … Raksts: Padomi ceļošanai senioriem: sagatavošanās vispirms redzēts Travel Time.

 • Dubaijas tūrisma triumfs: izaugsme un greznība

  TravelTime.lv: 2023. gada pirmajā pusē Dubaijas tūrisma nozare turpināja uzrādīt stabilu izaugsmi. Šajā periodā pilsētā reģistrēts rekordliels apmeklētāju skaits – 8,55 miljoni salīdzinājumā ar 8,36 miljoniem tajā pašā periodā 2019. gadā. Turklāt tūristu … Raksts: Dubaijas tūrisma triumfs: izaugsme un greznība vispirms redzēts Travel Time.

 • “Novaturas” grupas pirmā pusgada EBITDA sasniedz 5,8 miljonus eiro

  TravelTime.lv: Novaturas, vadošais tūroperators Baltijas valstīs, tostarp Novatours Latvijā, bauda stabilu izaugsmi. Viņu otrā ceturkšņa rezultāti ir bijuši pozitīvi, EBITDA pārsniedzot 2019. gada pirmā pusgada rādītājus. Uzņēmums šos panākumus skaidro ar … Raksts: “Novaturas” grupas pirmā pusgada EBITDA sasniedz 5,8 miljonus eiro vispirms redzēts Travel Time.

 • Nākamvasar Siguldā uzstāsies Stjepans Hausers no “2Cellos” 

  Pašā vasaras briedumā, 10.jūlijā, Siguldas gleznainajā pilsdrupu estrādē kopā ar grupu un orķestri uzstāsies viens no pasaules slavenākajiem un seksīgākajiem čellistiem – šarmantais Stjepans Hausers. Par akadēmiskās mūzikas “slikto zēnu” dēvētais grupas “2Cellos” līdzdibinātājs izziņojis savu ilgi gaidīto soloturneju, kurai...

 • Konference laba satura gardēžiem

  UKzsākta reģistrācija lielākajai un prestižākajai VADĪTĀJU KONFERENCEI EBIT’2024. Šī ir konference “LABA SATURA GARDĒŽIEM”, tāpēc esiet gatavi kvalitatīvi koncentrētam saturam, jaunām idejām un noderīgiem kontaktiem! Gaidām jūs un ļoti intensīvi gatavojamies, jo līdz konferencei ir tikai pusgads! Iepazīstieties ar runātāju...

 • Fani plēšās uz Eda Šīrāna koncertu Lietuvā

  Divu Eda Šīrana Kauņas koncertu pārdošanas rezultāti pārspēj visus līdzšinējos Baltijas rekordus Pirmais koncerts izpārdots nedaudz vairāk kā 24 stundu laikā, un vairāk nekā puse otrā izpārdota 9 mēnešus pirms pašiem pasākuma datumiem – Eda Šīrana vienīgie Baltijas koncerti pārspēj...

 • Labsajūtai: Kā parūpēties par sevi vispirms?

  Mūsu steidzīgajā pasaulē termins “pašaprūpe” ir ieguvis nozīmīgu vietu. Tas nav tikai trends; tas ir svarīgs prakses veids, lai uzturētu mūsu fizisko un garīgo veselību. Šajā rakstā mēs iedziļināmies, kāpēc pašaprūpe ir daudz vairāk nekā greznība – tā ir nepieciešamība....

 • Drogas piedāvātie produkti palīdz risināt ādas un matu problēmas

  Drogas – populārs veikalu tīkls Latvijā, piedāvā plašu ādas un matu kopšanas produktu klāstu. Ādas kopšanas ziņā Drogas pārdod dažādus produktus, kas risina dažādas ādas problēmas. Piemēram, ir pieejams L’OREAL PARIS Revitalift Classic Multi-Lift nostiprinošs pretgrumbu serums un GARNIER Skin...

 • Aprīlī Rīgā uzstāsies Eiropas labākā KISS atdarinātājgrupa KISS Forever Band

  Svinot leģendārās grupas KISS 50 gadu garo radošo karjeru, 20.aprīlī klubā “Melnā Piektdiena” uzstāsies atdarinātājgrupa KISS Forever Band. Repertuārā izskanēs gan klasiskie hiti Rock and Roll All Nite, Crazy Nights, I Was Made For Lovin’ You, Detroit Rock City, Lick it...

 • Kā veicināt lasītkāri un iedvesmot uz grāmatu lasīšanu

  Grāmatu lasīšana ir ceļš uz radošumu, fantāziju un intelektuālās un emocionālās attīstības veidošanu. Lasīšana ne tikai paplašina vārdu krājumu un uzlabo lasītprasmes, bet ļauj izjust empātiju, iejūtoties grāmatas varoņu tēlā, piedzīvojumos, tādējādi attīstot radošās domāšanas spējas. Lai attīstītu lasīšanas prieku...

 • Rīgā uzstāsies Postmodern Jukebox ar īpašu jubilejas programmu

  Jūnijā Rīgā notiks slavenā mūzikas kolektīva postmodernāJukebox īpaša jubilejas izrāde, kas bieži tiek dēvēta parpopmūzikas “laika mašīnu”. Viņi pieteikuši globālu turneju arnosaukumu “10”, atzīmējot desmitgadi kopš pirmā publiskākoncerta. Šīs tūres ietvaros grupa atzīmēs arī savu 1000.uzstāšanos, padarot to par dubultsvētkiem....

 • Summer Sound iespārdīja kā zibens arī 2023.gadā

  Foto: Lauris Vīksne 4. un 5. augustā Liepājā norisinājās lielākais pludmales festivāls Baltijā “Summer Sound 2023”. Šogad tas tika aizvadīts jau vienpadsmito reizi, piedāvājot aizraujošu programmu vasaras piedzīvojumu entuziastiem. Festivāla pirmajās dienās uz četrām skatuvēm uzstājās vairāk nekā 40 vietējo...

 • Gacho, MESA un Ieva Akuratere pārsteidz Mežaparkā

  Foto: Artūrs Pavlovs 19. augustā, ap 20 tūkstoši fanu un mūzikas entuziastu pulcējās Mežaparka Lielajā estrādē uz neticamu projektu GACHO un MESA koncertu. Bija skaists vasaras vakars, un ar pasākumu tika atzīmēta talantīgā mūziķa Gata Irbes 25 gadu klātbūtne mūzikas...

Dalies:
Booking.com
Categories: Veselība

0 Comments

Atbildēt

Avatar placeholder