fbpx

Delikātā urīna nesaturēšana kungiem

Published by Inguna on

urīna nesaturēšana kungiem

Dabā tā iekārtots, ka anatomisku īpatnību dēļ visbiežāk delikātā urīna nesaturēšana skar sievietes, tomēr arī kungi no tās nav pasargāti. Kā liecina statistika, gandrīz katrs ceturtais vīrietis pēc 40 gadu vecuma lielākā vai mazākā mērā saskaras ar šo delikāto problēmu. Uroloģe daktere Zane Pilsētniece atklāj, ka tas ir vecums, kad vīrietim straujāk sāk palielināties priekšdziedzeris, un līdz ar to urīna nesaturēšanas problēma var kļūt ļoti aktuāla. Ārstniecības iespējas ir, taču dārgas, tāpēc arī kungi nereti izvēlas risinājumu higiēnas lietu izskatā. Viņiem radīta īpaši higiēnas preču līnija TENA Men.

Blakus saslimšanas

Mazliet pieskaroties anatomijai, jāteic, ka sievietēm daba devusi daudz īsākus urīnceļus, nekā kungiem, tamdēļ ar urīna nesaturēšanas problēmām stiprais dzimums saskaras daudz retāk. Turklāt vīrietim urīna saturēšanu nodrošina gan garāks un šaurāks urīnizvadkanāls, gan prostatas dziedzeris, gan arī divi slēdzējmuskuļi, kas ir kā papildus durvis. Tā kā aizsargmehānisms ir pamatīgs, urīna noplūde vīrietim parasti liecina par kādām izteiktām anatomiskām izmaiņām, piemēram, pēc apakšējo urīnceļu operācijas, vai arī radusies komplicēta situācijaar priekšdziedzera palielināšanos. Tāpat urīna nesaturēšanas problēmu var izraisīt kādas nopietnas blakus saslimšanas. Visbiežāk tās ir ar neiroloģiju saistītas veselības problēmas – multiplā skleroze, dažāda veida neiropātijas, Alcheimera slimība, cukura diabēts, smadzeņu asinsrites traucējumi vai insults pēc kura arī cilvēks var saskarties ar traucējošos urīna noplūdi. Piemēram, cukura diabēta gadījumāilgstošākā laika posmā pacientam var rasties tā sauktās perifērās neiropātijas. Tas nozīmē to, ka rodas traucējumi nervu impulsu pārvadē, bet tas var veicināt apakšējo urīnceļu funkcionālus traucējumus un radīt urīna nesaturēšanu.

Izplatīta problēma ir arī tā sauktais pāraktīva urīnpūšļa sindroms, kad cilvēks jūt pastiprinātu vajadzību doties uz labierīcībām gan dienas, gan nakts laikā. Otrs izteikts simptoms pāraktīva urīnpūšļa gadījumā ir steidzama, neatliekama vajadzība nokārtoties – vēlme pačurāt cilvēkam rodas pēkšņi un to ir grūti aizkavēt. Ja šī vajadzība ir ļoti spēcīga, urīnpūslis saraujas un cilvēks ar savu gribunespēj aizkavēt urīna noplūdi.

Jāatzīmē, ka šī problēma – pāraktīva urīnpūšļa sindroms – procentuāli vienlīdz skar gan sievietes, gan vīriešus, taču atkal jāteic, ka kungi ir mazliet priviliģētāki, jo, pateicoties anatomijai, patvaļīga urīna nesaturēšana, kas seko šai steidzamai vajadzībai, vērojama daudz retāk.

 

Kad pie vainas prostata

Labdabīga priekšdziedzera palielināšanās ir vēl viens nopietns iemesls, kad vīrietis var saskarties ar urīna noplūdi.Fizioloģiski priekšdziedzeris palielinās teju visiem kungiem, un parasti pēc 40 gadu vecuma tas sāk notikt straujāk. Tas gan uzreiz nenozīmē, ka vīrietim būs problēmas ar urīna nesaturēšanu, tomēr, ja vīrietis atnāk pie ārsta un stāsta, ka viņam laiku pa laikam gadās iepilināt biksēs vai arī rodas neatliekama vajadzība, kas raksturīga pāraktīva urīnpūšļa sindromam, tad ārsts vispirms nozīmēs visus vajadzīgos izmeklējumus, lai pārbaudītu priekšdziedzera veselību. Parasti gan vīrietis vēl pirms šīm sūdzībām diezgan ilgstošā laika posmā, kamēr notikusi priekšdziedzera palielināšanās, jau izjutisdiskomfortu – bijusi apgrūtināta urinācija, vājāka strūkla, grūtāk uzsākt čurāt, sevišķi pēc miega no rīta… Laika gaitā urīnpūšļa sieniņas muskulis ir dekompensējiesjeb izstiepies un nespēj vairs uzkrāt urīnu, kuru nav izdevies normāli izčurāt. Jā, tā sauktais atlieku urīns nekur nepazūd un gadiem krājas vairāk un vairāk, radot urīnpūšļa sieniņas pārstiepumu. Tā kā nieres turpina strādāt un ražot arvien jaunu urīnu, tam vairs nav, kur palikt, un sākas pilienveidaurīna nesaturēšana. Urologi to uztver kā negatīvu simptomu, jo, ja priekšdziedzera palielināšanos iespējams sekmīgi apturēt un uzlabot simptomātiku gan ar medikamentiem, gan atsevišķos gadījumos ar plānotu operāciju, tad vīrietim simptoms – urīna nesaturēšana jau liecina par komplicētu problēmu. Šādos gadījumos pirms tālākās rīcības ārsts pacientam nozīmē ļoti specifiskus izmeklējumus – urodinamiskos testus, lai rūpīgi izvērtētu esošo situāciju. Ja, piemēram, urīnpūšļa sieniņa nedarbojas vispār, tad pat izoperējot pacientu, ārsts nevarēs apsolīt, ka viņam atjaunosies normāla urinācija. Pat vēl vairāk – visbiežāk pēc operācijas urīna nesaturēšanas problēma saasinās, un tam par iemeslu ir izoperētais slēdzējmuskulis un prostata jeb priekšdziedzeris.

Dažāda veida operācijas ir vēl viens iemesls urīna noplūdei vīrietim. Ja pēc operatīvās iejaukšanās ir novājināts slēdzējmehānisms, to sauc par slodzes urīna nesaturēšanu, un tādā gadījumāvīrietim būs jāatsakās no dažādām aktivitātēm – viņš nevarēs sportot, celt smagākus priekšmetus, un arī būs jācenšas neklepot. Smagākos gadījumos urīna noplūde var būt pat vienkārši ejot vai pat tikai esot vertikālā stāvoklī. Kāpēc? Jo palielinās spiediens vēdera dobumā, tas spiež arī urīnpūsli, bet novājinātaisslēdzējmehānismsnespēj aizkavēt urīna noplūdi.

 

Vingrinājumi, medikamenti, ieliktņi

Lai uzlabotu slēdzējmehānisma stāvokli un mazinātu delikāto problēmu, itin bieži iespējams izlīdzēties ar starpenes muskulatūras stiprinošiem jeb Kēgela vingrinājumiem, kas atrodami gan dažādās interneta vietnēs, gan arī tos iespējams uzzināt pie ārsta. Jāteic, ka patiesi efektīvitie būs tikai vieglas urīna nesaturēšanas gadījumā. Ja problēma rodas, veicot ikdienišķas kustības un vīrietim ir bieži jāmaina speciālie ieliktņi biksēs, tad fizioterapiju vajadzēs kombinēt ar vēl citām ārstniecības metodēm.

Slodzes tipa urīna nesaturēšanas gadījumā vīrietim iespējams arī iešūtspeciālu lentiņu  vai implantu, kas uzlabo urīna izvadkanāla slēgšanu. Arī šāda veida metode līdzēs tikai vieglas un vidēji smagas urīna nesaturēšanas gadījumā. Ko darīt kungam, kuram urīna noplūde diagnosticēta kā smaga problēma? Kā saka daktere Zane Pilsētniece, vienīgā iespēja ir mākslīgais sfinkters, ko operācijas laikā iešuj cirkulāri ap urīnizvadkanālu. Neviena cita mehānisma nav, kas spēj noslēgt urīnizvadkanālu. Operācija gan ir ļoti dārga un ar samērā daudz komplikācijām, tamdēļ kungi atsakās no šīs iespējas un ikdienā izlīdzas ar speciāliem ieliktņiem, kas uzsūc noplūdušo urīnu. Aptiekās nopērkami TENA Menieliktņi vīriešiem, kas speciāli veidoti, ņemot vērā vīrieša anatomisko uzbūvi. Tie pasargā no noplūdēm un novērš nepatīkamo aromātu.

Pāraktīva urīnpūšļa sindroma gadījumā, kura pamatā ir iepriekš minētās neiroloģiskās problēmas, kuru dēļ urīnpūšļa sieniņā rodaspastiprināta hiperuzbudinātība, iespējams risināt problēmu ar medikamentiem, kas iedarbojas nomierinoši uz urīnpūšļa sieniņas receptoriem. Tā atslābst, nenotiek viltus kontrakcijas laikā, kamēr urīnpūslis nav normāli piepildījies, un palielinās intervāli starp nepieciešamību iet uz tualeti. Ja tomēr ar perorāli lietojamiem medikamentiem nav līdzēts, ārsts var nozīmēt botulotoksīna injekcijas, kas atslābina muskulatūru tieši urīnpūšļa sieniņā. Mīnuss šai metodei ir tāds, ka botulotoksīna darbība ilgst vidēji 6 – 12 mēnešus, jo tas organismā noārdās un injekcijas jāveic atkārtoti. Latvijā tās nav iekļautas kompensējamo zāļu sarakstā, bet viena injekcija maksā virs 400 eiro.

 

Arī diēta

Diemžēl dārgās operācijas un injekcijas var atļauties tikai retais pacients, tamdēļ, kā jau minēts, visbiežāk arī kungi tomēr dod priekšroku ieliktņiem, bet smagākos gadījumos – uzsūcošām apakšbiksēm, kas tāpat kā ieliktņi arī pielāgoti speciāli vīriešu anatomiskām īpatnībām,turklāt psiholoģiska komforta dēļ vīriešiem paredzētie ieliktņi pieejami arī melni, kas ir nemanāmi apakšveļā.

Visi minētie higiēnas palīglīdzekļi, protams, nerisina pamata problēmu, taču, kā saka daktere Zane Pilsētniece, tas ir veids, kā pacientam uzlabot savas dzīves kvalitāti.

Tāpat kungiem arpāraktīva urīnpūšļa sindromu noteikti ir vērts pārskatīt savu ēdienkarti. Veikti vairāki pētījumi, kuros pierādīts, ka ekstraktvielas –  īpaši asi ēdieni, gāzēti dzērieni, kofeīnu saturoša pārtika, alkohols un nikotīns –var saasināt pāraktīva urīnpūšļa sindromu, kairinot urīnpūšļa gļotādu.

Plašāka informācija par urīna nesaturēšanu – www.esisauss.lv

*Raksti FitnesaZinas.lv ir paredzēti tikai informatīviem un izglītojošiem mērķiem, tie neaizstāj profesionālu medicīnisko padomu, diagnostiku vai ārstēšanu. Vienmēr konsultējieties ar ārstu, ja Jums rodas jautājumi par veselības stāvokli.
 • Ceļojumu Bode piedāvā aizraujošus atvaļinājumus

  TravelTime.lv: Ceļojumu Bode ir aģentūra, kas piedāvā plašu ceļojumu klāstu atbilstoši dažādām klientu vajadzībām un vēlmēm. Aģentūra ir pazīstama kā pieredzējušu ceļojumu organizatoru komanda, kas palīdz atrast atbilstošāko ceļojumu katram klientam​​. “Ceļojumu … Raksts: Ceļojumu Bode piedāvā aizraujošus atvaļinājumus vispirms redzēts Travel Time.

 • Kāds slēpošanas apģērbs nepieciešams pirms došanās uz kalnu trasēm?

  TravelTime.lv: Image by pressfoto on Freepik Sliktākais scenārijs kalnu trasē ir attapties ar aukstām, mitrām drēbēm laukā, kad temperatūra ir zem nulles grādiem. Ja tā vēl ir pirmā slēpošanas pieredze, ar … Raksts: Kāds slēpošanas apģērbs nepieciešams pirms došanās uz kalnu trasēm? vispirms redzēts Travel Time.

 • Seišelu salas: tropu paradīze

  TravelTime.lv: Seišelu salu arhipelāgs, kas atrodas Indijas okeānā, ir izpelnījies savu paradīzes reputāciju uz Zemes. Tās intīmās viesnīcas, senatnīgās pludmales, šūpojošas palmas, granīta klintis, ideāli laikapstākļi visu gadu, valdzinošā jūras dzīve … Raksts: Seišelu salas: tropu paradīze vispirms redzēts Travel Time.

 • Novaturas uzticās vairāk kā 210000 ceļojumu klientu

  TravelTime.lv: Baltijas tūrisma tirgus līderis “Novaturas”, kas ietver arī Latvijas uzņēmumu “Novatours”, šī gada septembrī reģistrējis ieņēmumus 24,1 miljonu apmērā (pērn šajā laikā tie arī sasniedza aptuveni 24 miljonus eiro). Uzņēmums … Raksts: Novaturas uzticās vairāk kā 210000 ceļojumu klientu vispirms redzēts Travel Time.

 • Kāpēc Dubaija ir lielisks galamērķis rudens atpūtai

  TravelTime.lv: Rudens sākums Dubaijā vienmēr tiek dedzīgi gaidīts. Pēc vasaras hiatus mīļotās atrakcijas, parki un ainas vietas, kas svelmainajos vasaras mēnešos gulēja snaudošas, kārtējo reizi ver vaļā savas durvis. Pilsēta dūc … Raksts: Kāpēc Dubaija ir lielisks galamērķis rudens atpūtai vispirms redzēts Travel Time.

 • Novatours atklāj 2024. gada vasaras ceļojumu programmu un jaunus galamērķus

  TravelTime.lv: Vadošais Baltijas ceļojumu organizators paplašina piedāvājumus uz Kipru, Maljorku un Malagu. Novatours, lielākais ceļojumu organizators Baltijas valstīs, uzsāks pilnu 2024. gada vasaras ceļojumu programmu, iepazīstinot ar jauniem galamērķiem no Latvijas, … Raksts: Novatours atklāj 2024. gada vasaras ceļojumu programmu un jaunus galamērķus vispirms redzēts Travel Time.

 • Remiro travel ceļojumu kalendārs

  TravelTime.lv: Remiro travel ceļojumu kalendārs tevi pārsteigs! Vai vēlaties izpētīt jaunas vietas un radīt neaizmirstamas atmiņas? Nemeklējiet tālāk! Mēs esam izveidojuši sarakstu ar aizraujošiem ceļojumu galamērķiem, kas jums jāapsver 2023. gada … Raksts: Remiro travel ceļojumu kalendārs vispirms redzēts Travel Time.

 • Padomi ceļošanai senioriem: sagatavošanās

  TravelTime.lv: Ceļošana ir paredzēta ne tikai jauniešiem; vairāk senioru izbauda atvaļinājumu, pētot svešas zemes. Tomēr ir daži svarīgi apsvērumi, lai nodrošinātu vienmērīgu un drošu braucienu. Baltijas valstīs lielākais ceļojumu organizators Novatours … Raksts: Padomi ceļošanai senioriem: sagatavošanās vispirms redzēts Travel Time.

 • Dubaijas tūrisma triumfs: izaugsme un greznība

  TravelTime.lv: 2023. gada pirmajā pusē Dubaijas tūrisma nozare turpināja uzrādīt stabilu izaugsmi. Šajā periodā pilsētā reģistrēts rekordliels apmeklētāju skaits – 8,55 miljoni salīdzinājumā ar 8,36 miljoniem tajā pašā periodā 2019. gadā. Turklāt tūristu … Raksts: Dubaijas tūrisma triumfs: izaugsme un greznība vispirms redzēts Travel Time.

 • “Novaturas” grupas pirmā pusgada EBITDA sasniedz 5,8 miljonus eiro

  TravelTime.lv: Novaturas, vadošais tūroperators Baltijas valstīs, tostarp Novatours Latvijā, bauda stabilu izaugsmi. Viņu otrā ceturkšņa rezultāti ir bijuši pozitīvi, EBITDA pārsniedzot 2019. gada pirmā pusgada rādītājus. Uzņēmums šos panākumus skaidro ar … Raksts: “Novaturas” grupas pirmā pusgada EBITDA sasniedz 5,8 miljonus eiro vispirms redzēts Travel Time.

 • Nākamvasar Siguldā uzstāsies Stjepans Hausers no “2Cellos” 

  Pašā vasaras briedumā, 10.jūlijā, Siguldas gleznainajā pilsdrupu estrādē kopā ar grupu un orķestri uzstāsies viens no pasaules slavenākajiem un seksīgākajiem čellistiem – šarmantais Stjepans Hausers. Par akadēmiskās mūzikas “slikto zēnu” dēvētais grupas “2Cellos” līdzdibinātājs izziņojis savu ilgi gaidīto soloturneju, kurai...

 • Konference laba satura gardēžiem

  UKzsākta reģistrācija lielākajai un prestižākajai VADĪTĀJU KONFERENCEI EBIT’2024. Šī ir konference “LABA SATURA GARDĒŽIEM”, tāpēc esiet gatavi kvalitatīvi koncentrētam saturam, jaunām idejām un noderīgiem kontaktiem! Gaidām jūs un ļoti intensīvi gatavojamies, jo līdz konferencei ir tikai pusgads! Iepazīstieties ar runātāju...

 • Fani plēšās uz Eda Šīrāna koncertu Lietuvā

  Divu Eda Šīrana Kauņas koncertu pārdošanas rezultāti pārspēj visus līdzšinējos Baltijas rekordus Pirmais koncerts izpārdots nedaudz vairāk kā 24 stundu laikā, un vairāk nekā puse otrā izpārdota 9 mēnešus pirms pašiem pasākuma datumiem – Eda Šīrana vienīgie Baltijas koncerti pārspēj...

 • Labsajūtai: Kā parūpēties par sevi vispirms?

  Mūsu steidzīgajā pasaulē termins “pašaprūpe” ir ieguvis nozīmīgu vietu. Tas nav tikai trends; tas ir svarīgs prakses veids, lai uzturētu mūsu fizisko un garīgo veselību. Šajā rakstā mēs iedziļināmies, kāpēc pašaprūpe ir daudz vairāk nekā greznība – tā ir nepieciešamība....

 • Drogas piedāvātie produkti palīdz risināt ādas un matu problēmas

  Drogas – populārs veikalu tīkls Latvijā, piedāvā plašu ādas un matu kopšanas produktu klāstu. Ādas kopšanas ziņā Drogas pārdod dažādus produktus, kas risina dažādas ādas problēmas. Piemēram, ir pieejams L’OREAL PARIS Revitalift Classic Multi-Lift nostiprinošs pretgrumbu serums un GARNIER Skin...

 • Aprīlī Rīgā uzstāsies Eiropas labākā KISS atdarinātājgrupa KISS Forever Band

  Svinot leģendārās grupas KISS 50 gadu garo radošo karjeru, 20.aprīlī klubā “Melnā Piektdiena” uzstāsies atdarinātājgrupa KISS Forever Band. Repertuārā izskanēs gan klasiskie hiti Rock and Roll All Nite, Crazy Nights, I Was Made For Lovin’ You, Detroit Rock City, Lick it...

 • Kā veicināt lasītkāri un iedvesmot uz grāmatu lasīšanu

  Grāmatu lasīšana ir ceļš uz radošumu, fantāziju un intelektuālās un emocionālās attīstības veidošanu. Lasīšana ne tikai paplašina vārdu krājumu un uzlabo lasītprasmes, bet ļauj izjust empātiju, iejūtoties grāmatas varoņu tēlā, piedzīvojumos, tādējādi attīstot radošās domāšanas spējas. Lai attīstītu lasīšanas prieku...

 • Rīgā uzstāsies Postmodern Jukebox ar īpašu jubilejas programmu

  Jūnijā Rīgā notiks slavenā mūzikas kolektīva postmodernāJukebox īpaša jubilejas izrāde, kas bieži tiek dēvēta parpopmūzikas “laika mašīnu”. Viņi pieteikuši globālu turneju arnosaukumu “10”, atzīmējot desmitgadi kopš pirmā publiskākoncerta. Šīs tūres ietvaros grupa atzīmēs arī savu 1000.uzstāšanos, padarot to par dubultsvētkiem....

 • Summer Sound iespārdīja kā zibens arī 2023.gadā

  Foto: Lauris Vīksne 4. un 5. augustā Liepājā norisinājās lielākais pludmales festivāls Baltijā “Summer Sound 2023”. Šogad tas tika aizvadīts jau vienpadsmito reizi, piedāvājot aizraujošu programmu vasaras piedzīvojumu entuziastiem. Festivāla pirmajās dienās uz četrām skatuvēm uzstājās vairāk nekā 40 vietējo...

 • Gacho, MESA un Ieva Akuratere pārsteidz Mežaparkā

  Foto: Artūrs Pavlovs 19. augustā, ap 20 tūkstoši fanu un mūzikas entuziastu pulcējās Mežaparka Lielajā estrādē uz neticamu projektu GACHO un MESA koncertu. Bija skaists vasaras vakars, un ar pasākumu tika atzīmēta talantīgā mūziķa Gata Irbes 25 gadu klātbūtne mūzikas...

Dalies:
Booking.com

0 Comments

Atbildēt

Avatar placeholder