fbpx

Vēža paciente: “Izmeklējumā bija redzami tādi kā divi mazi jāņtārpiņi…”

Published by Inguna on

Izmeklējuma laikā iegūtajos attēlos bija redzami tādi kā divi mazi jāņtārpiņi, kas zaigoja uz tumšā fona,” stāsta Sintija. Sieviete, kura pēc pārciestā ķīmijterapijas kursa cerēja saņemt ilgi gaidīto vēsti – ļaundabīgais krūts audzējs ir izskausts. Tomēr realitāte izrādījās cita.

“Labi, ka paklausīju savam vīram un veicu šo smalko izmeklējumu. Pateicoties tam, es turpināju ārstēšanos, un tagad patiesi esmu vesela,” piebilst Sintija.

Izglāba saudzīgi…

Ziņu par pilnīgu izveseļošanos sieviete saņēma pirms nepilniem diviem mēnešiem, kad viņai atkārtoti veica PET/CT jeb pozitronu emisijas tomogrāfijas un datortomogrāfijas kombinēto izmeklējumu. Tas ir pieejams onkoloģisko slimību diagnostikas centrā Pārdaugavā, un šobrīd tā ir visprecīzākā metode, ar kuru ir iespējams noteikt, vai organisms ir brīvs no vēža vai tomēr nav.

Pirmo reizi uz šāda veida pārbaudi Sintija devās neilgi pēc tam, kad pabeidza ķīmijterapijas kursu.

“Vīrs un arī vecāki uzstājīgi teica, lai pierakstos uz izmeklējumu.Jā, asinsanalīzes bija labas, bet kaut kāds iekšējs nemiers bija gan man, gan manam vīram. It kā man vajadzēja būt veselai pēc tādas ķīmijterapijas devas, tomēr iekšējā balss nedeva mieru. Kontrolei varēju veikt pārbaudi arī ar citām metodēm, taču radinieki uzstāja uz šo, jo PET/CT skata visu ķermeni. Jāteic, labi, ka tā,” priecājas Sintija. Viņa pieņēma ar vīra, savu vecāku un draugu gādību sarūpēto naudu un devās veikt liktenīgo pārbaudi, kurai beidzot vajadzēja ieviest skaidrību un dot mieru. “Skaidrību guvu, bet miers atkal uz kādu laiku izplēnēja,” saka sieviete: “Attēlos bija skaidri redzams, ka ķīmijterapija nav spējusi uzveikt divas mazas metastāzes tuvu pie paduses, kas vēlāk biopsijā arī apstiprinājās. Tās vajadzēja ar steigu operēt.”

Tā kā PET/CT uzrādīja precīzu vietu, kur sliktās šūnas perinās, Sintijas operējošais ārsts veica saudzīgu operāciju, izņemot tikai neveselos audus. Ārstu konsīlijs lēma, ka Sintijai nav nepieciešams atkārtoti iziet ķīmijterapijas kursu, pietiks tikai ar apstarošanu, kas ir saudzīgāka ārstēšanas metode. Rudens beigās atkārtoti veiktā PET/CT pārbaude apliecināja – ārstu izvēlētā taktika bijusi pareiza, un Sintijas organismā ļaundabīgu šūnu veidojumi vairs netika atrasti.

“Protams, izmeklējums nav lēts, bet tas ir tik neatsverams. Pirmkārt, mans ārsts redzēja precīzu vietu, kur sliktums atrodas, un izoperēja tikai to. Otrkārt, man patiešām tagad ir miers, ka esmu vesela. Un, treškārt, es sajutu tik lielu sirds siltumu no savas ģimenes, draugiem, kuri tikai dažu dienu laikā kopīgi savāca šo vajadzīgo summu, lai es varētu veikt izmeklējumu,” Sintijas balss aizlūst stāstot, taču viņas acīs ir redzams neizmērojams prieks un pateicība. Viņa piebilst: “Es uzskatu, ka šāds izmeklējums ir nepieciešams ikvienam vēža pacientam. Gan precīzas diagnozes, gan sirdsmiera dēļ.”

Ar ko atšķiras?

Sintija bija lasījusi, ka arī Latvijā jau kādu laiku ir iespēja veikt PET/CT jeb pozitronu emisijas tomogrāfijas un datortomogrāfijas kombinēto izmeklējumu, kas atšķirībā no citiem vizuālās diagnostikas veidiem, kuros atklāj audzēju pēc redzamām izmaiņām audos, spēj novērtēt audzēja funkcionālo dabu. Citiem vārdiem sakot, PET/CT uzskatāmi parāda, kā audzējs uzvedas –vai tas ir labdabīgs vai ļaundabīgs, cik aktīvs un agresīvs vai, gluži otrādi,neaktīvs tas ir.

Kā tas ir iespējams?

Sintija stāsta: “Man vēnā ievadīja ar radiofarmaceitisku vielu iezīmētu glikozi, kas izskatījās pēc parasta šķīduma. Vēža šūnām ļoti garšo cukurs, tāpēc tās patērē glikozi krietni aktīvāk nekā veselie audi. Glikoze izplatās organismā un visintensīvāk uzsūcas tieši vēža perēkļos. Pēc apmēram stundas man veica izmeklējumus – gan datortomogrāfiju, gan uzreiz pēc tam pozitronu emisijas tomogrāfiju. Kopumā pats izmeklējums ilga mazliet vairāk nekā pusstundu.”

Ļoti bieži ārsti PET/CT iesaka īpaši limfomas slimniekiem, jo šie audzēji mēdz izplatīties pa visu organismu. Ja uzreiz zina, kuros limfātiskajos audos ir vēža šūnas, tas ārstiem ļoti atvieglo piemeklēt pareizo ārstēšanas taktiku. Arī pēc ārstēšanās ir būtiski veikt regulāras pārbaudes, lai pārliecinātos, ka slimība nav atgriezusies, vai nepieciešamības gadījumā uzsāktu savlaicīgu ārstēšanu.

“Pirmajā reizē uztraucos, vai neesmu bīstama savai ģimenei ievadītās radioaktīvās vielas dēļ, taču ārsts mani nomierināja, sakot, ka PET izmeklējums ir ļoti zema riska procedūra.Radiofarmaceitiskais preparāts, kas tiek ievadīts cilvēkam vēnā, ir ļoti viegli panesams – alerģijas, drudzis, slikta dūša vai vemšana praktiski nav novēroti. Un arī radioaktīvais starojums cilvēka organismāatrodas neilgi. Daļa no ievadīto zāļu radiācijas paliek telpā,kurā gaidīju izmeklējumu, un tualetē. Atlikušais radiācijas līmenis strauji samazinājās izmeklējuma laikā,” ārsta teikto atminas sieviete.

Dodoties uz izmeklējumu otrreiz, bažu par iespējamo kaitīgumu sev un tuviniekiem vairs nav bijis. “Galvenais, par ko domāju – kaut ātrāk es saņemtu izmeklējuma rezultātu un iegūtu mieru, ka esmu vesela!” saka Sintija.

Uzzinot par draudzenes pieredzi, par labu šādam izmeklējumam izšķīrās arī Inta, kura no krūts audzēja izārstējusies pirms nepilniem trīs gadiem. Viņa stāsta:

“Joprojām regulāri dodos pie savas ārstes uz pārbaudēm, nododu asinsanalīzes, tostarp uz audzēju marķieriem, taču tik un tā visu laiku ir bažas – vai tiešām esmu vesela. Īpaši reizēs, kad operētā krūts kādu iemeslu dēļ mēdz sāpēt. Zinu, ka tā var būt, ka tas viss ir normāls process. Saprotamas ir arī bailes par vēža atgriešanos, taču ir nenormāli grūti, kad tādas domas pārņem. Sintijas stāstītais man bija atklājums, jo nezināju par šādu iespēju. Savus ietaupījumus nolēmu likt lietā. Pēc izmeklējuma rezultātu saņemšanas beidzot guvu ilgi gaidīto mieru – manā organismā vēža nav.”

Sintijas draudzene teic, ka nolēmusi pēc apmēram trīs gadiem atkārtoti veikt PET/CT, lai atkal pārliecinātos, ka vēzis nav atgriezies. Šim nolūkam viņa jau tagad veic uzkrājumus, lai gan reizē arī cer, ka tā būs valsts apmaksāta pārbaude. “Ne katram ir iespēja kaut ko atlicināt no algas, bet uzskatu, ka veselības budžets tikai iegūtu no PET/CT iekļaušanas apmaksājamo izmeklējumu sarakstā. Cilvēkiem nozīmētu atbilstošu ārstēšanu, tātad ietaupītu naudu uz lieki tērētiem medikamentiem, turklāt netiktu indēti organismi ar ķīmiju un cilvēki spētu ātrāk atgriezties darba dzīvē, pelnot un maksājot nodokļus,” uzskata sieviete.

Izmeklējamie gadījumi ir tādi kā turpmāk uzskaitītie

90% gadījumu PET/CT izmanto vēža diagnostikā. Visbiežākie gadījumi ir tādi kā:

 • limfoma (asins vēzis),
 •  krūts vēzis,
 • melanoma (ādas vēzis),
 • dzemdes un dzemdes kakla vēzis,
 • plaušu vēzis,
 • kolorektālaisjeb zarnu vēzis,
 • prostatas vēzis.

Tāpat ar PET/CT ir iespējams agrīni noteikt staru un ķīmijterapijas efektivitāti. Nav nepieciešams gaidīt, kad nenogalinātās vēža šūnas tiktāl ir savairojušās, ka ir saredzamas ar vizuālās diagnostikas metodēm. Ļoti precīza un agrīna diagnostika ļauj arī precīzāk ārstēt, gan izvairoties no liekām medikamentu devām, ja izrādās, ka vēzis jau apturēts, gan izvairoties no konkrētam vēža veidam nepietiekami efektīvām zālēm un ātrāk pārejot pie citām. Precīzs ārstēšanas plāns samazina nevajadzīgas terapijas blaknes, izmaksas un palielina efektīvas izārstēšanās iespējas.

*Raksti FitnesaZinas.lv ir paredzēti tikai informatīviem un izglītojošiem mērķiem, tie neaizstāj profesionālu medicīnisko padomu, diagnostiku vai ārstēšanu. Vienmēr konsultējieties ar ārstu, ja Jums rodas jautājumi par veselības stāvokli.
  • Uzzini, cik kopīgu gēnu ir tev un jebkuram radiniekam

   Cik procentu kopīgu gēnu jeb DNS ir tev un taviem vecākiem, tev ar māsu, brāli, tanti, vai otrās pakāpes māsīcu? Esam apkopojuši tabulu, kurā atradīsi gēnu procentu, kāds tev ir kopīgs ar dažādiem radiniekiem ģimenē. Tabulā ir apkopots gan vidējais...

  • 6 neveselīgas laulības vai attiecību pazīmes

   Toksiska laulība ir hronisks stāvoklis, ko raksturo pastāvīgi neveselīgi garīgi, fiziski un emocionāli jautājumi, kas nav atrisināti un pārvēršas par vēl lielākām problēmām. Fiziska vardarbība, vielu lietošana, laulības pārkāpšana, pamešana vai citi lieli pārkāpumi ir acīmredzamas pazīmes, ka laulībā ir...

  • Horoskopi nedēļai un šodienai 13.03.2022. – 19.03.2022.

   Visu zodiaka zīmju horoskopi nedēļai – uzzini, ko sola zvaigznes katrai zodiaka zīmei. Arī šoreiz esam katrai zīmei pievienojuši iknedēļas mantras, kas palīdzēs ikdienas gaitās! Šeit atradīsiet arī katras zodiaka zīmes zvaigznāja attēlu. Atrodami arī datumi kādos dzimšanas diena atbilst horokopa...

  • Elektrības ievilkšana privātmājai – kas jāzina?

   Elektrības ievilkšana privātmājai vai citam jaunam īpašumam ir visai aktuāla tēma, tāpēc apkopojām informāciju no pakalpojumu sniedzējiem, lai dalītos ar to. Ceram, ka arī Jums noderēs mūsu pieredze un padomi, tāpēc īsumā apskatīsim šo procesu.  1. Pieteikums sadales tīklam  Pirmais,...

  • Ko tavu matu garums liecina par tavu personību?

   Gadās, ka tas, cik īsi vai gari ir jūsu mati, var daudz atklāt par jūsu personību. Jūsu mati ir tikai jūsu personības atspoguļojums. Īsi mati vai laumiņas griezums Jums nav jātērē stundas, mazgājot ar šampūnu, un nav jāvelta daudz laika...

  • Ābolu – kanēļa rulete (kūkas recepte)

   Šī ābolu – kanēļa rulete jeb kūka būs gards saldais ēdiens, kuru pagatavot ir vienkāršāk nekā tradicionālo cilindra veida kūku, jo ruleti garnēt ir daudz vienkāršāk un nav nepieciešamas putukrējuma formiņas. RECEPTE:  Biskvīts (30*40 cm)  5 olas   80 g cukurs  100 g milti  1/2 tējk cepamais pulveris  2 tējk vaniļas cukurs  2 ēd.k silts ūdens  Pildījums: ...

  • Kuras ir sliktākās vīriešu īpašības jeb toksiskais vīrišķīgums

   Tā kā toksiskā vīrišķība iepriekš pastāvēja tikai akadēmiskajās aprindās, tā ir kļuvusi par sāpīgu tēmu. Jūs, iespējams, pat esat redzējuši savu tēti niknā satraukumā vicinām dūri, kad viņa televizora ekrānā mirgo “vīrišķības krīze”. Protams, ne visa vīrišķība ir toksiska. Taču...

  • Kad nav iedvesmas… Kur to smelties?

   Mēs visi reizēm jūtamies neiedvesmoti, iespējams, iesprūduši nebeidzamā vāveres ritenī. Bet! Labā ziņa ir tā, ka šī ir ikviena cilvēka dabiska radošā procesa daļa, ar ko cīnās katrs. Nākamreiz, kad būsi iestrēdzis radošajā zonā, izlasi veidus un iespējas, kur doties...

  • Kā atcerēties lietot vitamnīnus?

   Vitamīnu priekšrocības ir nenoliedzamas. Tomēr vēlamos veselības mērķus tie palīdz sasniegt tikai tad, ja atceries tos lietot pastāvīgi. Ja atcerēšanās lietot vitamīnus tev sagādā grūtības, izmēģini šos trikus. Izveidojot rutīnu, kas palīdz atcerēties tos lietot katru dienu, iegūsi maksimālu labumu....

  • Slinkums – padomi, kā ar to cīnīties

   Ikviens savā dzīvē ir saskāries ar slinkumu. Un tas ir tikai dabiski. Būt slinkam vienkārši nozīmē to, ka vēlies pēc iespējas mazāk tērēt pūļu, jo kurš gan vēlētos veltīt papildu laiku vai enerģiju tur, kur tas nav attaisnojams? Taču, nedrīkst...

  Dalies:
  Booking.com

  1 Comment

  C hepatīts: Vai valsts apmaksās šī vīrusa ārstēšanu? - Fitnesa Ziņas · 25.01.2022 at 22:54

  […] tas inficē aknu šūnas, kas nākotnē var izraisīt nopietnus aknu bojājumus, cirozi un pat vēzi. C hepatīts var inficēt ikvienu, taču tā ir lieliski ārstējama slimība ar terapiju, kas […]

  Atbildēt

  Avatar placeholder